Urzędnicy sprawdzali działanie e-dowodu
Kolejna tura miast jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.
W ostatnich testach udział wzięli urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, m.in. Białegostoku, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Rzeszowa czy Zielonej Góry.
Urzędnicy mieli możliwość sprawdzenia i przetestowania w praktyce procedur związanych z nowym dowodem oraz jego obsługą, począwszy od składania wniosku o jego wydanie i samo wydawanie, po inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody – w miarę ich naturalnego procesu wymiany.
Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu.
Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.
https://olsztyn.onet.pl/urzednicy-przetestowali-e-dowody-osobiste/8lzsfsg
You might also like
Polski rząd wprowadził stan zagrożenia epidemicznego
W związku z pandemią koronawirusa rząd wprowadził w Polsce stan zagrożenia epidemicznego. To kolejne znaczące ograniczenia dla handlu, transportu, a także poszczególnych obywateli. Koronawirus w Polsce nie rozwinął się na
Koniec odrębnej prokuratury wojskowej
Od dziś przestaje istnieć odrębna prokuratura wojskowa. W prokuraturze cywilnej powstaną komórki organizacyjne zajmujące się sprawami wojskowymi. Uchwalone w styczniu ustawy autorstwa PiS reformujące prokuraturę – Prawo o prokuraturze i
Danuta Szaflarska nie żyje
Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka znana m.in. z filmów takich jak “Zakazane piosenki”, “Zemsta” czy serialu “Lalka” miała 102 lata. Szaflarska nazywana była “pierwszą amantką powojennej kinematografii” i “pierwszą gwiazdą