UWM otrzymał nowoczesny sprzęt do hodowli komórek macierzystych
Inkubatory do namnażania i hodowli komórek macierzystych, które służą potem do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe, otrzymał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej. Specjalistyczny sprzęt przekazała Fundacja na Rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych.
Inkubatory będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem.
Hodowla komórek macierzystych użytych do przeszczepu trwa kilka tygodni. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, z jego kości biodrowej pobierane są komórki macierzyste, są one selekcjonowane i namnażane w inkubatorach. Następnie namnożone komórki są wszczepiane do płynu mózgowo rdzeniowego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe.
Na razie terapia jest w fazie eksperymentu. Lekarze liczą, że przeszczep komórek macierzystych pozwoli zahamować u pacjentów rozwój choroby.
Obecnie na przeszczep komórek, zabieg wykonywany przez naukowców i lekarzy w Olsztynie, czeka ok. 200 pacjentów chorych na stwardnienie boczne zanikowe. W ciągu roku w olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono takie leczenie u 12 chorych. W międzyczasie zmarło 8 osób, nie doczekawszy się zastosowania tej metody.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/uniwersytet-dostal-inkubatory-do-hodowli-komorek-macierzystych/7ptzq
You might also like
Misiowy konkurs w Teatrze Lalek
Z okazji Światowego Dnia Misia, który obchodzony jest 25 listopada, Olsztyński Teatr Lalek ogłasza misiowy konkurs plastyczny i literacki. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych lub napisanie wiersza na temat
Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego obiecuje ograniczenie prędkości na ul. Bartąskiej
Przedłużenie bariery energochłonnej oraz ograniczenie prędkości do 40 km/h – to główne działania, jakie zapowiedziała miejska Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego po spotkaniu z mieszkańcami ulicy Bartąskiej w Olsztynie. Ponad tydzień
Olsztyńska policja pomogła kierowcy na autostradzie we Francji
Umiejętność podejmowania szybkich i prawidłowych decyzji, dobra komunikacja i współpraca przekraczająca różne granice – te elementy zdecydowały o tym, że kierowca firmy spedycyjnej z Olsztyna otrzymał pomoc, jakiej pilnie potrzebował.