UWM otrzymał nowoczesny sprzęt do hodowli komórek macierzystych
Inkubatory do namnażania i hodowli komórek macierzystych, które służą potem do przeszczepu chorym na stwardnienie boczne zanikowe, otrzymał Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Sprzęt będzie na wyposażeniu pracowni medycyny regeneracyjnej. Specjalistyczny sprzęt przekazała Fundacja na Rzecz Regeneracji Komórek Nerwowych.
Inkubatory będą służyć w badaniach nad ludzkimi komórkami macierzystymi i będą wykorzystywane do prowadzenia badań nad regeneracją komórek nerwowych oraz komórek związanych z kręgosłupem.
Hodowla komórek macierzystych użytych do przeszczepu trwa kilka tygodni. Po zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu, z jego kości biodrowej pobierane są komórki macierzyste, są one selekcjonowane i namnażane w inkubatorach. Następnie namnożone komórki są wszczepiane do płynu mózgowo rdzeniowego pacjenta chorego na stwardnienie boczne zanikowe.
Na razie terapia jest w fazie eksperymentu. Lekarze liczą, że przeszczep komórek macierzystych pozwoli zahamować u pacjentów rozwój choroby.
Obecnie na przeszczep komórek, zabieg wykonywany przez naukowców i lekarzy w Olsztynie, czeka ok. 200 pacjentów chorych na stwardnienie boczne zanikowe. W ciągu roku w olsztyńskim szpitalu uniwersyteckim przeprowadzono takie leczenie u 12 chorych. W międzyczasie zmarło 8 osób, nie doczekawszy się zastosowania tej metody.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/uniwersytet-dostal-inkubatory-do-hodowli-komorek-macierzystych/7ptzq
You might also like
Olsztyn wśród najbogatszych samorządów
Olsztyn uplasował się na piątym miejscu w rankingu zamożności samorządów przygotowanego przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Od piętnastu lat magazyn publikuje zestawienie w którym pokazuje bogactwo polskich samorządów. Dochody zostały
Prezydent Olsztyna zeznawał w procesie Pawła J.
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zeznawał w środę jako świadek w procesie urzędnika, który, kierując miejską spółką, miał anulować 115 tys. zł kar firmie budowlanej, która nie wykonała robót na czas.
Olsztyński Szpital Miejski zmienia zasady funkcjonowania w związku z zakażeniem koronawirusem
Zmiany w funkcjonowaniu Szpitala Miejskiego w Olsztynie po wykryciu przypadków zakażenia koronawirusem w placówce. Decyzją kadry zarządzającej zamknięto blok operacyjny w budynku przy ul. Niepodległości 44, wstrzymano przyjęcia do oddziałów