W lasach pod Ornetą otwarto nowy szlak turystyczny
W lasach pod Ornetą otwarto w piątek szlak turystyczny prezentujący poniemieckie fortyfikacje tzw. Trójkąta Lidzbarskiego. Przygotowana przez leśników trasa ma ułatwić zwiedzanie jednego z najmniej znanych zespołów bunkrów w Polsce.
Położony w Nadleśnictwie Orneta Szlak Fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego prowadzi wzdłuż linii kilkunastu schronów bojowych i łączących je transzei. Trasa w kształcie pętli ma 3 km długości – jej przejście ze zwiedzaniem bunkrów zajmuje ok. półtorej godziny. Przy leśnych ścieżkach ustawiono 11 tablic informacyjnych prezentujących historię tej poniemieckiej pozycji obronnej oraz budowę, wyposażenie i przeznaczenie poszczególnych typów bunkrów.
Nowy szlak ma umożliwić turystom zwiedzenie najciekawszych i najlepiej zachowanych schronów bojowych w tej okolicy. Trójkąt Lidzbarski to jedyny zespół fortyfikacji w Polsce, który nie został nigdy dokładnie zbadany. Przed wytyczeniem szlaku dostęp do bunkrów był utrudniony. Budowle są ukryte w głębi lasów, z dala od dróg dojazdowych, często pośród podmokłych miejsc i bagien. Zostały wkomponowane w pagórkowaty leśny teren.
W tworzeniu leśnego skansenu fortyfikacji pomagali członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej “Allenstein” z Olsztyna. Oczyszczono wnętrza bunkrów, wycięto zarośla przy dojściu do nich i odbudowano fragmenty dawnych okopów.
Niemiecka linia obronna nazywana Trójkątem Lidzbarskim była pierwszym zespołem fortyfikacji zbudowanym po I wojnie św. w Prusach Wschodnich. Powstała na początku lat 30. ub. wieku i obejmowała tereny pomiędzy Malborkiem, Mrągowem i Królewcem. Po dojściu Hitlera do władzy linię tych umocnień rozbudowano tak, by osłaniała pierścieniem stolicę prowincji – Królewiec. Szacuje się, że liczyła ponad 800 schronów bojowych oraz kilkaset schronów obserwacyjnych i biernych oraz punktów dowodzenia i łączności. W większości były to niewielkie bunkry ze stanowiskami karabinów maszynowych. Fortyfikacje ukryto w lasach, co miało chronić je przed atakami czołgów i ogniem artylerii.
Pierwotnym przeznaczeniem fortyfikacji Trójkąta Lidzbarskiego było wzmocnienie obrony Prus Wschodnich w razie wybuchu wojny z Polską. Niemcy skorzystali z tych pozycji dopiero w styczniu 1945 roku po ofensywie Armii Czerwonej. Oddziały niemieckie zostały wówczas zamknięte w kotle i zepchnięte do brzegów Zalewu Wiślanego. W niektórych rejonach zacięte walki trwały aż do połowy marca 1945 roku.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/lesnicy-udostepnili-turystom-poniemieckie-bunkry/mbde3
You might also like
Bisztynek: 25 – latek usłyszał zarzut zabójstwa młodej kobiety
Sąd w Biskupcu zarządził areszt dla 25-letniego Pawła S. z Bisztynka, któremu prokuratura w Biskupcu postawiła zarzut zabójstwa 19-letniej Dominiki W. Mężczyzna składając zeznania przyznał się do winy, nie tłumaczył
Na cmentarzu w Orłowie powstanie Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych
Do końca października na cmentarzu w Orłowie na Mazurach powstanie Panteon Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych – zapowiedziały władze gminy Wydminy. Upamiętni on miejsce pochówku żołnierzy 3. Brygady Wileńskiej NZW, poległych w
Olecko: Dentysta podejrzany o wyłudzenie pół miliona złotych od NFZ
Prawie 0,5 mln zł miał wyłudzić z Narodowego Funduszu Zdrowia stomatolog Marian A. z powiatu oleckiego, poświadczając nieprawdę w dokumentach – poinformowała olsztyńska prokuratura okręgowa. Dentyście grozi kara do 10