W nadleśnictwie Spychowo  powstaje szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej

W nadleśnictwie Spychowo powstaje szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej

W nadleśnictwie Spychowo  powstaje szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, pozostałe po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry mają być udostępnione do zwiedzania z początkiem wakacji.

Przygotowywana przez leśników trasa ma umożliwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie XX wieku stanowiła fragment linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie. Ścieżka edukacyjno-historyczna ma kształt pętli o długości 4 km i przebiega przez lasy w pobliżu wsi Połom przy drodze krajowej nr 59 z Warszawy na Mazury.
Nadleśnictwo już dwa lata temu zleciło inwentaryzację wszystkich zachowanych obiektów obronnych na swoim terenie. Do końca kwietnia wnętrza schronów mają być uprzątnięte, a zarośla przed wejściami do nich wycięte. Potem wzdłuż trasy zostaną ustawione tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.
Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w konkursie przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo.
Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Jego zdaniem, turystom zostaną udostępnione obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. schron bojowy do prowadzenia ognia czołowego i różnych typów tzw. schrony bierne, które miały ochraniać piechotę przed ostrzałem artyleryjskim wroga. Dodatkową atrakcją będzie rów przeciwpancerny z 1944 r. oraz liczne wykonane z betonowych kręgów stanowiska dla pojedynczych żołnierzy, nazywane potocznie “garnkami Kocha”.
Szczycieńska Pozycja Leśna (niem. Ortelsburger Waldstellung) przecinała Puszczę Piską i była częścią systemu obronnego dawnych Prus Wschodnich. Powstała w latach 1900-1944.
Początkowo składała się z murowanych blokhauzów i osłaniających je zasieków. Potem zastąpiły je konstrukcje żelbetowe, a fortyfikacje były kilkukrotnie modernizowane, wzmacniane i rozbudowywane. Budowy ostatnich schronów rozpoczęto w 1944 r. i już nie ukończono. W obu wojnach światowych wojska niemieckie wycofały się na zachód, nie broniąc tych pozycji. Po 1945 r. niektóre z tych obiektów służyły za schronienie oddziałom polskiego podziemia antykomunistycznego.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/warminsko-mazurskie-lesnicy-udostepnia-turystom-bunkry-z-czasow-ii-wojny/zjrwhl

Previous 60 - latek próbował ukraść rower spod szkoły
Next Olsztyńskie MPK zakupi nowe autobusy

You might also like

Wiadomości Region

Iława: 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania gwałtu na kilkuletniej dziewczynce

26-letni mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania gwałtu na kilkuletniej dziewczynce. Miał się tego dopuścić w jednym z przedszkoli w Lubawie. Sprawę prowadzi Prokuratura Rejonowa w Iławie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że

Wiadomości Region

Działdowo: Ciało noworodka w studzience kanalizacyjnej

W Działdowie mieszkaniec jednej z kamienic podczas czyszczenia studzienki kanalizacyjnej znalazł w niej ciało noworodka. Sprawę wyjaśniają policjanci pod nadzorem prokuratora. Przesłuchani zostali świadkowie, funkcjonariusze nawiązali również kontakt z placówkami

Wiadomości Region

CBŚP zatrzymało 35 – letniego pedofila z Ełku

Funkcjonariusze olsztyńskiego CBŚP zatrzymali 35-letniego Bartosza M., ps. “Blu”, z Ełku. Znaleziono u niego dowody wskazujące na kontakty seksualne z nieletnimi. Policjanci apelują o zgłaszanie się kolejnych pokrzywdzonych. Na podstawie