W najbliższy piątek rozpocznie się Europejska Noc Naukowców

W najbliższy piątek rozpocznie się Europejska Noc Naukowców

Budowanie robotów, eksperymenty z ognistą chemią, drukowanie w technologii 3D, tworzenie roślinnej biżuterii – m.in. takie atrakcje przygotowali naukowcy w Olsztynie na Europejską Noc Naukowców. Odbędzie się ona w piątek 29 września.

Europejska Noc Naukowców – Fusion2Night – odbywa się w ostatni piątek września równocześnie w ponad 300 miastach Europy. To najważniejsza impreza popularnonaukowa starego kontynentu, podczas której naukowcy oferują widzom setki spektakularnych eksperymentów, pokazów, warsztatów i konkursów. W Olsztynie, już po raz czwarty, imprezę będzie koordynował Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności.
Na mieszkańców Warmii i Mazur czekają spotkania z naukowcami, interaktywne wystawy i cały wachlarz eksperymentów, warsztatów i pokazów, które pozwolą lepiej zrozumieć rolę osiągnięć nauki w codziennym życiu, a najmłodszych zainspirują do podjęcia kariery badacza w przyszłości.
Centrum wydarzeń Nocy ponownie będzie zlokalizowane przy ul. Bydgoskiej w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego i Instytucie Polskiej Akademii Nauk, gdzie będzie można m.in. podjąć próbę ucieczki z laboratorium pełnego naukowych zagadek, eksperymentować z ognistą chemią, poznać bakteryjne “dziwowisko”, stworzyć kosmetyki z liofilizatami, obejrzeć narzędzia pracy Kopernika, podziwiać walki herosów średniowiecza, a także wziąć udział w badaniu dopplerowskim i przesiewowych testach słuchu oraz mowy. Entuzjaści nowoczesnych technologii spróbują swoich sił w drukowaniu 3D, zbudują własne roboty, poznają tajniki programowania i nauczą się sterować łazikiem marsjańskim.
Na gości czekają również spotkania z generałem Mirosławem Hermaszewskim, pierwszym i jedynym Polakiem w kosmosie, oraz twórcami bloga podróżniczego “Busem przez świat”. Wieczór uświetni występ Kabaretu Młodych Panów.
Wiele atrakcji przygotuje też Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który zaprasza wszystkich pasjonatów nauki do kampusu studenckiego w Kortowie. Tam na widzów będą czekały m.in. seanse kina 9D, eksperymenty w przestrzeni kosmicznej, pokaz magicznych właściwości gazów, obserwacje ciepła za pomocą kamery termowizyjnej, warsztaty tworzenia roślinnej biżuterii, a także występ grupy artystycznej “Wiedźmy w Kortowie” i spektakl teatralny “Dziennik przebudzenia” z Adamem Ferencym i Joanną Kosierkiewicz. Ponadto, w Bibliotece Uniwersyteckiej będzie można podziwiać interaktywne eksponaty Mobilnego Parku Nauki oraz wystawę pt. “Laboratorium logopedyczne”.
Poza tym w Olsztyńskim Planetarium będzie można obejrzeć kosmiczny seans o sondzie Rosetta i udać się na wieczorne spotkanie z Księżycem, a w Muzeum Nowoczesności podążyć szlakiem dawnych stacji eżektorowych. Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny zaprasza chętnych do swoich laboratoriów, gdzie będzie na nich czekać przejażdżka w symulatorze samochodu rajdowego i udział w geolokalizacyjnej grze Slavic Monsters.
Wszystkie atrakcje rozpoczynają się o godz. 10.00 a wstęp jest wolny.
Głównymi organizatorami Nocy Naukowców w Olsztynie jest Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN, Olsztyńska Szkoła Wyższa im. J. Rusieckiego oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski.

https://olsztyn.onet.pl/europejska-noc-naukowcow-w-olsztynie-budowanie-robotow-druk-3d-i-ognista-chemia/hxqj2gr

Previous Miasto ogłasza konkurs na logo RCB
Next Rozpoczęło się głosowanie w ramach piątej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Trwa koszenie dna Łyny

W Olsztynie koszone jest dno Łyny. Ma to udrożnić rzekę i obniżyć poziom wody, który w mieście przekraczał stany alarmowe. Koszenie może utrudnić połowy wędkarzom i pływanie kajakarzom. Na odcinku

Wiadomości Olsztyn

Od poniedziałku kolejne zmiany w organizacji ruchu w kierunku Barczewa

Trwają prace na trakcie, który ma połączyć system drogowy Olsztyna z obwodnicą miasta. Zmiany w organizacji ruchu będą dotyczyć m.in. mostu nad torami kolejowymi. Przed nami kolejne etapy prac związanych

Wiadomości Olsztyn

Dobiega końca znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jeziorach Mazurskich

Dobiega końca znakowanie szlaków żeglugowych na Wielkich Jeziorach Mazurskich. Sezonu ruszy przed długim weekendem majowym. Otwarcie szlaków planowane jest na 27 kwietnia. Zarząd Zlewni w Giżycku ma do ustawienia około