W Nowym Kawkowie na Warmii powstało muzeum lawendy
W Nowym Kawkowie na Warmii powstało muzeum lawendy, w którym prezentowane jest wystawa o tej roślinie i organizowane będą warsztaty poświęcone produktom spożywczym i kosmetycznym, jakie własnoręcznie można z niej uzyskać.
Lawendowe Muzeum Żywe im. Jacka Olędzkiego powstało przy gospodarstwie agroturystycznym i pierwszej w regionie plantacji tych roślin we wsi Nowe Kawkowo pod Olsztynem. Na patrona placówki wybrano zmarłego przed 10 laty antropologa kultury z Uniwersytetu Warszawskiego, twórcy podobnego rodzaju “żywego muzeum” etnograficznego w Murzynowie.
Lawendowego muzeum powstało dzięki ok. 600 internautom, którzy wpłacili na ten cel ponad 65 tys. zł za pośrednictwem specjalnego portalu. Przeznaczono je na siedzibę tej placówki, którą urządzono w drewnianym budynku tzw. łemkowskiej chyży, przeniesionej na Warmię z okolic Rzeszowa.
Na poddaszu znajduje się suszarnia bukietów lawendy, a na parterze pomieszczenia wystawowe i sala, w której od połowy czerwca odbywać się będą warsztaty.
Turyści odwiedzający warmińskie muzeum mogą nauczyć się, jak uprawiać lawendę i wykorzystywać jej zalety spożywcze i kosmetyczne. Ma ona właściwości uspokajające, ułatwia zasypianie, reguluje pracę przewodu pokarmowego.
W muzeum będą odbywać się warsztaty z dawnych technik rękodzielniczych, zajęcia kulinarne, ekologiczne i tzw. zdrowego życia. Uczestnicy dowiedzą się, jak uzyskać z lawendy wino lub słodki syrop do naleśników. Będą również sami destylować olejki eteryczne z kwiatów lawendy, które są wykorzystywane w perfumiarstwie do produkcji kosmetyków. Suszone bukiety można też użyć jako odstraszające mole zapachy do szaf.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/pod-olsztynem-powstalo-muzeum-lawendy/3v787
You might also like
Kętrzyn: Zmarł 23 – latek ranny podczas ćwiczeń strażackich
W szpitalu zmarł 23-letni strażak z Komendy Powiatowej PSP w Kętrzynie, który został ranny podczas ćwiczeń. Miesiąc temu na placu wewnętrznym kętrzyńskiej PSP strażak skoczył na skokochron, niestety doszło do
Od początku lipca można zwiedzać poniemieckie bunkry w nadleśnictwie Spychowo
W nadleśnictwie Spychowo na Mazurach powstał szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, które są pozostałością po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry można zwiedzać od początku lipca.
Tragiczny wypadek pod Elblągiem
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na „siódemce” w Kazimierzowie pod Elblągiem. Tam doszło do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych. W wyniku wypadku zmarła jedna osoba. Dwie trafiły do szpitala