W Olsztynie nie będzie już obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w pobliżu kościołów
W Olsztynie nie będzie już obowiązywać gminny przepis zakazujący usytuowania punktów sprzedaży i podawania alkoholu w odległości mniejszej niż 50 metrów od kościołów – uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie.
O uprawomocnieniu się orzeczenia, które stwierdza nieważność jednego z punktów uchwały rady miejskiej z lipca 2018 r. określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych, poinformował Wojewódzki Sąd Administracyjny. Oznacza to, że na terenie Olsztyna przestaje obowiązywać przepis, zgodnie z którym takie lokale mogą funkcjonować nie bliżej niż 50 m od budynków kultu religijnego. Wyrok stał się prawomocny, ponieważ strony nie wniosły skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Niekorzystny dla gminy wyrok WSA zapadł pod koniec ubiegłego roku, po tym jak uchwałę – określającą maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż alkoholu i zasady lokalizacji takich miejsc w Olsztynie – zaskarżył właściciel jednego z pubów na Starym Mieście. Gdyby sąd nie przyznał mu racji, to zainteresowany prawdopodobnie nie otrzymałby kolejnej zgody na podawanie alkoholu, ponieważ pub znajduje się blisko kościoła ewangelicko-augsburskiego.
Z tego względu WSA uznał, że przedsiębiorca posiadał “interes prawny” do zaskarżenia przepisu. W ocenie sądu, gmina Olsztyn naruszyła procedurę, bo nie spełniła obowiązku uzasadnienia wydanego aktu prawa miejscowego. Nie wskazała bowiem przyczyn wprowadzenia obowiązku zachowania odległości co najmniej 50 m pomiędzy miejscem sprzedaży alkoholu a budynkiem kultu religijnego. Dlatego sąd administracyjny stwierdził w wyroku nieważność tego punktu uchwały.
W uchwale pozostały natomiast zapisy ograniczające usytuowanie punktów sprzedaży alkoholu w odległości nie mniejszej niż 50 m od szkół, burs i internatów, oddziałów terapii uzależnień, poradni i innych placówek świadczących pomoc osobom uzależnionym, a także schronisk dla bezdomnych oraz ośrodków wsparcia dla dzieci i młodzieży, ponieważ ani skarga przedsiębiorcy, ani wyrok WSA nie dotyczyły tych miejsc.
https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-zakaz-sprzedazy-alkoholu-w-poblizu-kosciolow-uniewazniony/n7gqh7k
You might also like
Nowatorska operacja w olsztyńskim szpitalu miejskim
Operację rekonstrukcji kości żuchwowej zaatakowanej przez nowotwór oraz odtworzenie stawu skroniowo-żuchwowego przeprowadzili dziś chirurdzy ze szpitala miejskiego w Olsztynie. Pacjentem jest 21-letni mężczyzna z Podlasia. 21-latek zachorował na guza miejscowo-złośliwego
Modernizacja Dworca Zachodniego ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu
Przed końcem lipca powinna zacząć się modernizacja Dworca Zachodniego. PKP wybrało wykonawcę robót. Przebudowę obiektów na stacji przy Starym Mieście zrealizuje konsorcjum firm z Warszawy i Bytomia. Inwestycja ma wartość
Olsztyńscy policjanci zatrzymali sprawcę brutalnego rozboju
Olsztyńscy policjanci zatrzymali sprawcę brutalnego rozboju, do którego doszło na terenie Olsztyna w jednym ze sklepów monopolowych. Mężczyzna w kapturze, z nożem w ręku zażądał od ekspedientki wydania pieniędzy. Gdy