W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów

W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów

W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów – jedynego zachowanego reliktu dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna. W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.

Tartak Raphaelsohnów przylega do niedawno otwartego Parku Centralnego w śródmieściu Olsztyna i widoczny jest z daleka dzięki przywróconemu mu w trakcie rewitalizacji wysokiemu kominowi. Stanowi on jedyny zachowany element dawnej dzielnicy industrialnej Olsztyna z czasów dynamicznego rozwoju miasta w drugiej połowie XIX i początku XX wieku. Tartak został wybudowany przez rodzinę żydowską – braci Raphaelsohnów, którzy byli także właścicielami cegielni.
W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.
Na początek przygotowało ono wystawę prezentującą kilkadziesiąt zagadnień związanych z rozwojem cywilizacyjnym Olsztyna i regionu. Zaczął on się u schyłku XVIII wieku, a w pełni rozkwitł w wiekach XIX i XX, jako efekt rewolucji przemysłowej.Wystawa będzie przedstawiać reprodukcje unikatowych zdjęć, map i dokumentów prezentujących, jak ówcześnie mieszkańcy Olsztyna podróżowali, jak się komunikowali, jak wznoszono wówczas domy oraz jak rozwijał się przemysł w regionie.
Zaprezentowana zostanie historia browarnictwa, manufaktur produkujących cegły, zakładania oświetlenia gazowego i elektrycznego w Olsztynie. Będzie można dowiedzieć się, jak rozwijała się komunikacja publiczna tramwajowa i trolejbusowa, ale także jak powstawały szlaki komunikacyjne: drogowe, kolejowe i wodne.
Przypomniany zostanie dorobek wybitnego architekta światowej sławy pochodzącego z Olsztyna Ericha Mendelsohna, który w Olsztynie zaprojektował żydowski dom przedpogrzebowy dla tamtejszej gminy wyznaniowej. Będzie można także obejrzeć portrety dawnych olsztynian, które powstały w ówczesnych zakładach fotograficznych.
W “kąciku edukacyjnym” Centrum przygotowano wystawę pokazującą rewitalizację dawnego tartaku. Była ona wynikiem inicjatywy olsztyńskich i regionalnych organizacji pozarządowych.
Koszt rewitalizacji tartaku Raphaelsohnów wyniósł 5,5 mln zł, z czego udział własny samorządu Olsztyna wyniósł 1,8 mln zł.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/zakonczyla-sie-budowa-zrewitalizowanego-tartaku-raphaelsohnow/gccyd

Previous Sąd w Olsztynie oddalił pozew byłego przesiedleńca Karla F.
Next Nie żyje Anna Przybylska

You might also like

Wiadomości Olsztyn

W Parku Centralnym znaleziono ciało 30 – latka

Straż miejska patrolująca dzisiaj rano Park Centralny w Olsztynie trafiła na martwe ciało 30-letniego mężczyzny. Policja poinformowała, że tożsamość 30-latka nie jest na razie znana. Ciało młodego mężczyzny patrol straży

Wiadomości Olsztyn

BohaterON zaprasza do udziału w akcji

Dzieci i młodzież ze szkół stolicy regionu pamiętają o wydarzeniach sprzed lat. Kolejny raz przyłączyły się do kampanii społecznej BohaterON. Wzorem poprzednich lat organizatorami tego przedsięwzięcia w Olsztynie są Szkoła

Wiadomości Olsztyn

Instytut PAN kupił grunt na budowę nowej siedziby

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie kupił od gminy grunt, na którym w ciągu dwóch najbliższych lat planowane jest rozpoczęcie budowy nowej siedziby Instytutu, w tym laboratoriów