W Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej

W Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej

W parku etnograficznym w Olsztynku powstaje projekt budowy osady staropruskiej. Budowle – zrekonstruowane na podstawie prac archeologicznych w osadach Wikingów i pruskich grodziskach plemiennych – mają stać się regionalną atrakcją turystyczną dla miłośników historii.

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku opracowywany jest projekt budowy na terenie tego skansenu osady staropruskiej z wczesnego średniowiecza. Zakłada on odtworzenie zabudowy wikińskich osad istniejących w VIII-XI wieku w Myślęcinie oraz Truso w Janowie Pomorskim, a także grodzisk plemiennych Prusów z XI-XIII wieku, odnalezionych przez archeologów w Weklicach i Kwietniewie.
Osada ma składać się z trzech części. Pierwsza wzorowana będzie na dzielnicy portowej w Truso. Pokazywać ma handlowo-rzemieślniczy charakter takich miejsc. Odtworzone zostaną budynki o konstrukcji słupowej, kuźnia, umocnione nabrzeża i pomost. Druga część będzie miała charakter obronnego grodziska z wieżą bramną, palisadą, mostem i różnego typu budynkami mieszkalnymi. W ostatnim sektorze znajdzie się duża wikińska budowla typu sakralnego.
Na zlecenie muzeum dokumentację projektową przygotuje do końca maja pracownia architektoniczna z Sopotu. Sporządzi też komputerową wizualizację, w tym animację zwiedzania osady widzianej “z poziomu turysty”. Projekt będzie kosztował 97 tys. zł i został dofinansowany z programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja. Kiedy dokumentacja będzie gotowa olsztyneckie muzeum rozpocznie starania o uzyskanie dotacji na budowę osady.
Muzealnicy chcą popularyzować wczesnośredniowieczną historię regionu. W osadzie mają odbywać się plenerowe imprezy z udziałem grup rekonstruktorów historii i odtwórców dawnych rzemiosł. Zdaniem dyr. Wrochny takie miejsce będzie nie tylko atrakcyjne turystycznie, ale i zgodne z prawdą historyczną, bo wszystkie obiekty będą odtworzone na podstawie badań archeologicznych prowadzonych na pogranicznych obszarach osadnictwa słowiańskiego i zachodniobałtyjskiego.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/skansen-w-olsztynku-zbuduje-osade-staropruska/0sh4s

Previous Podpisano porozumienie na rozbudowę drogi między obwodnicą Olsztyna a Jarotami
Next Pierwszy Wiosenny Rajd Rowerowy „Mazurskie Fortyfikacje”

You might also like

Wiadomości Region

Pod Grunwaldem znaleziono topór, który mógł być użyty podczas bitwy w 1410 roku

Topór bojowy, datowany przez historyków na XIV / XV wiek znaleziono na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jez. Łubień. Według historyków broń mogła być użyta w bitwie w 1410 roku. Po konserwacji

Wiadomości Region

Powiat bartoszycki: Dwie osoby spłonęły w aucie

Nad ranem w powiecie bartoszyckim spłonęło auto, a w nim dwie osoby. Najprawdopodobniej do wypadku doszło po tym, jak samochód zderzył się z jeleniem, a potem uderzył w drzewo. Do

Wiadomości Region

Tragiczny początek wakacji

Początek wakacji przyniósł ze sobą tragiczne zdarzenia, które kosztowały życie sześciu osób. W pożarze łodzi na Kanale Elbląskim zginęła 35-latka i jej 8-letnia córka. Policjanci wyjaśniają przyczyny tego tragicznego zdarzenia,