Warmińsko-mazurski samorząd ogłosił przetarg na wykonanie dzwonu  Kopernik

Warmińsko-mazurski samorząd ogłosił przetarg na wykonanie dzwonu Kopernik

Warmińsko-mazurski samorząd ogłosił przetarg na wykonanie dzwonu o nazwie Kopernik, który ma upamiętniać obchodzony w 2013 Rok Kopernika. Na dzwonie mają się znaleźć personalia papieża Franciszka, miejscowego biskupa, proboszcza i marszałka woj. warmińsko-mazurskiego.

Dzwon upamiętniający rok 2013 jako rok Mikołaja Kopernika ma zawisnąć na wieży olsztyńskiej katedry św. Jakuba w Olsztynie.
W przetargu ograniczonym na jego wykonane czytamy, że ma on ważyć 1650 kg i brzmieć w tonacji “d”. Dzwon będzie dzwonił tylko w najbardziej podniosłych momentach historii miasta i regionu. Po raz pierwszy dzwon rozbrzmi albo na rezurekcję 2014 r., albo na kanonizację Jana Pawła II.
W zamieszczonym w internecie zamówieniu na wykonanie dzwonu Kopernik czytamy, że “umieszczony będzie na nim wizerunek Mikołaja Kopernika, daty 1473 i 1543 oraz inskrypcja Rok Mikołaja Kopernika ANNO DOMINI 2013”, a także herb arcybiskupa warmińskiego, herb województwa warmińsko-mazurskiego, herb papieski Ojca św. Franciszka, a także “imiona i nazwiska oraz piastowane funkcje: metropolity warmińskiego księdza arcybiskupa Wojciecha Zięby, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, proboszcza Archikatedry księdza prałata dr. Andrzeja Lesińskiego”. Elementem wystroju dzwonu mają być “gwiazdki pokryte płatkowym złotem”. Przetarg na wykonanie dzwonu w imieniu samorządu województwa przeprowadza Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Olsztyńska katedra została zbudowana w XIV w. i jest jednym z najcenniejszych warmińskich kościołów. Rok 2013 został w regionie poświęcony Kopernikowi, ponieważ w tym roku przypada 540. rocznica urodzin astronoma, 470. rocznica jego śmierci i 450. rocznica pierwszego wydania “De revolutionibus orbium coelestium”.

Źródło: http://polskalokalna.pl/wiadomosci/warminsko-mazurskie/olsztyn/news/samorzad-zamowil-dzwon-min-z-nazwiskiem-marszalka,1970359,3331

Previous Na olsztyńskiej choince zawisną wyjątkowe ozdoby
Next Elbląg: Zatrzymano 16 - latka podejrzanego o molestowanie dziewczynek

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Olsztynianie znów mogą korzystać z ul. Pieniężnego

Olsztynianie znów mogą korzystać z ul. Pieniężnego. Przebudowywany od kwietnia trakt został oddany do użytku w nocy z piątku na sobotę. Niewielka część prac realizowana będzie jeszcze w następnym roku.

Wiadomości Olsztyn

W Olsztynie powstaną nowe ścieżki rowerowe

Ruszył przetarg na budowę komunikacyjnych ścieżek rowerowych w Olsztynie. W efekcie tego przedsięwzięcia miasto zyska kolejne kilometry nowych dróg rowerowych. Inwestycja podzielona jest na siedem zadań, które uzupełnią i połączą

Wiadomości Olsztyn

Szykują się kolejne zmiany w organizacji ruchu w Olsztynie

Coraz bliżej rozpoczęcia przebudowy układu drogowego przy olsztyńskim dworcu. Wykonawca, który podpisze wkrótce umowę, już uzgodnił zasady ruchu pojazdów w tym rejonie. Prace za niemal 23 miliony złotych będzie realizować