Warmińsko-mazurskie samorządy starają się o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę  UNESCO

Warmińsko-mazurskie samorządy starają się o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę UNESCO

Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie – jak poprzednio – samych zabytkowych pochylni.

Warmińsko-mazurskie samorządy wznowiły starania o wpisanie Kanału Elbląskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nowy wniosek przesłany do Narodowego Instytutu Dziedzictwa dotyczy całej drogi wodnej, a nie – jak poprzednio – samych zabytkowych pochylni.
O umieszczenie tej drogi wodnej na prestiżowej liście stara się od października 2014 r. zarząd Związku Gmin Kanału Ostródzko-Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego, który zrzesza 11 gminnych samorządów. Początkowo związek wnioskował o rozpatrzenie kandydatury jedynie odcinka z zabytkowymi pochylniami. Jednak po półtora roku postanowił rozszerzyć te starania na cały kanał, zgodnie z sugestią krajowego komitetu ds. światowego dziedzictwa kulturowego.
Teraz wniosek obejmuje 71 km drogi wodnej od jeziora Jeziorak i Jeziora Drwęckiego po jezioro Druzno, w tym pięć pochylni i dwie śluzy. Według Wawrzyńskiego powinien zostać rozpatrzony na posiedzeniu komitetu krajowego, które zaplanowano na jesieni tego roku.
Procedura wpisywania obiektu na listę UNESCO jest długa i obwarowana wieloma wymogami. Wniosek nominacyjny musi być poprzedzony umieszczeniem zabytku na tzw. liście informacyjnej, zgłaszanej do Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu. Jest to wykaz obiektów, które poszczególne kraje zamierzają rozważyć w najbliższych latach jako kandydatury na listę UNESCO. Kolejne etapy prac obejmują formalną, a potem merytoryczną analizę wniosku przez ekspertów komitetu UNESCO. Dopiero potem komitet podejmuje decyzję podczas corocznego walnego zgromadzenia.
Samorządy gmin położonych wzdłuż Kanału Elbląskiego liczą, że umieszczenie tego obiektu na liście UNESCO wpłynie na znaczący wzrost liczby turystów i wodniaków. Ma też ułatwić pozyskiwanie pieniędzy z funduszy regionalnych i europejskich na rewitalizację i bieżące utrzymanie tej atrakcji turystycznej.
Zbudowany w latach 1844-60 Kanał Elbląski jest unikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowi pięciu zabytkowych pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy, Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, są umieszczane na wózkach kolejowych i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.
Kanał łączy jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym. W ostatnich latach został zrewitalizowany. Prace objęły m.in. remont pochylni i śluz oraz pogłębianie tej drogi wodnej. Kosztowały 111 mln zł, z czego ponad 48 mln zł to dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/warminsko-mazurskie-samorzady-chca-wpisania-kanalu-elblaskiego-na-liste-unesco/xwkbdl

Previous Czerwiec w Olsztynie rozpocznie się bajkowo
Next 36 - latek zatrzymany w związku ze śmiertelnym pobiciem w Miłakowie

You might also like

Wiadomości Region

Inspektor Marek Walczak został nowym komendantem warmińsko-mazurskiej policji

Inspektor Marek Walczak został nowym komendantem warmińsko-mazurskiej policji. W poniedziałek minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska powołała go na to stanowisko. Insp. Walczak do chwili powołania był dyrektorem Biura Prewencji i

Wiadomości Region

Prokuratura w Ostródzie wszczęła śledztwo w sprawie odpadów w Morlinach

Prokuratura rejonowa w Ostródzie wszczęła śledztwo ws. odpadów zalegających w nieczynnej sortowni w Morlinach. Postępowanie ma ustalić, który z organów administracji samorządowej – starosta czy wójt – ma obowiązek wywiezienia

Wiadomości Region

Ekolodzy sprowadzą do mazurskich lasów kolejne rysie

Ekolodzy z organizacji WWF Polska sprowadzą z Estonii sześć rysi i osadzą je w mazurskich lasach. Ma to pomóc w ratowaniu nielicznej populacji tych drapieżników w północno-wschodniej Polsce. Służby ochrony