Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie

Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie

Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego,  którzy oceniali jakość wód i zagrożenia eutrofizacją jezior południowej części kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Wody tych akwenów zasilają największe w Polsce jezioro Śniardwy, zwane Mazurskim Morzem.
Badania prowadzono we współpracy z Lokalną Grupą Rybacką “Mazurskie Morze”. Specjaliści przebadali wody jezior: Niegocina, Bocznego, Jagodnego, Szymoneckiego, Szymona, Tałtowiska, Ryńskiego, Tałty, Mikołajskiego, Bełdany oraz Śniardw.
Największy wpływ na jakość wód przebadanych jezior, co wiąże się z postępującym procesem ich eutrofizacji, ma sposób użytkowania i zagospodarowania zlewni Wielkich Jezior Mazurskich, a także nawodna aktywność turystyczna. Według naukowców do pogorszenia jakości wód w akwenach przyczynia się głównie zcentralizowanie systemu wodno-ściekowego. Drugą przyczyną jest niedostateczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach komunalnych, wybudowanych na obrzeżach jezior.
Jak wykazali naukowcy do pogorszenia jakości wód przyczynia się także wzrastający ruch turystyczny na wodzie. Chodzi o kabinowe łodzie motorowe i żaglówki, z których turyści wyrzucają nieczystości bezpośrednio do wody. Przepisy dotyczące rejestracji i dopuszczenia do żeglugi dużych pływających jednostek kabinowych, nie nakładają na ich właścicieli i użytkowników konieczności wyposażenia łodzi w systemy sanitarne. Nie ma też obowiązku opróżniania łódek z nieczystości w eko-marinach.

 

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-wielkim-jeziorom-mazurskim-grozi-degradacja/m4bxv

Previous Od piątkowego popołudnia na drogach Warmii i Mazur doszło do 8 wypadków
Next Zmarła Joanna Chmielewska

You might also like

Wiadomości Region

Biegli ponownie badają szczątki wyłowione z jeziora Pluszne 15 lat temu

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie poprosiła biegłych medyków sądowych o kolejną opinię związaną ze szczątkami wyłowionymi z jeziora Pluszne przed 15 laty. Opinia, którą teraz uzyskała różni się od tej sporządzonej

Wiadomości Region

Olsztyńscy leśnicy posadzą 20 mln nowych drzew

Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zapowiadają wielkie sadzenie drzew. Tej wiosny posadzą ich aż 20 mln. Olsztyńscy leśnicy mogą się szczycić tym, że w skali całego kraju

Wiadomości Region

13-latka znaleziona w strumieniu zmarła prawdopodobnie z wychłodzenia

Nastolatka, która uciekła z domu dziecka w Pacółtowie i została dzień później znaleziona martwa w strumyku, najprawdopodobniej zmarła z wychłodzenia. Podczas sekcji zwłok nie znaleziono obrażeń zadanych przez osoby trzecie