Wielkim Jeziorom Mazurskim grozi zamieranie
Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.
Rosnąca z roku na rok liczba turystów odwiedzających latem Wielkie Jeziora Mazurskie znacząco wpływa na gwałtowne obniżenie jakości wód w akwenach. Niewłaściwy sposób użytkowania akwenów może nawet powodować zamieranie jezior – wynika z badań przeprowadzonych w lipcu i sierpniu przez zespół naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy oceniali jakość wód i zagrożenia eutrofizacją jezior południowej części kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. Wody tych akwenów zasilają największe w Polsce jezioro Śniardwy, zwane Mazurskim Morzem.
Badania prowadzono we współpracy z Lokalną Grupą Rybacką “Mazurskie Morze”. Specjaliści przebadali wody jezior: Niegocina, Bocznego, Jagodnego, Szymoneckiego, Szymona, Tałtowiska, Ryńskiego, Tałty, Mikołajskiego, Bełdany oraz Śniardw.
Największy wpływ na jakość wód przebadanych jezior, co wiąże się z postępującym procesem ich eutrofizacji, ma sposób użytkowania i zagospodarowania zlewni Wielkich Jezior Mazurskich, a także nawodna aktywność turystyczna. Według naukowców do pogorszenia jakości wód w akwenach przyczynia się głównie zcentralizowanie systemu wodno-ściekowego. Drugą przyczyną jest niedostateczne oczyszczanie ścieków w oczyszczalniach komunalnych, wybudowanych na obrzeżach jezior.
Jak wykazali naukowcy do pogorszenia jakości wód przyczynia się także wzrastający ruch turystyczny na wodzie. Chodzi o kabinowe łodzie motorowe i żaglówki, z których turyści wyrzucają nieczystości bezpośrednio do wody. Przepisy dotyczące rejestracji i dopuszczenia do żeglugi dużych pływających jednostek kabinowych, nie nakładają na ich właścicieli i użytkowników konieczności wyposażenia łodzi w systemy sanitarne. Nie ma też obowiązku opróżniania łódek z nieczystości w eko-marinach.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/naukowcy-wielkim-jeziorom-mazurskim-grozi-degradacja/m4bxv
You might also like
Grodziczno: Nawałnica uszkodziła domy i drzewa, trwa naprawianie szkód
Uszkodzone dachy, połamane drzewa i konary to skutki nawałnicy, jaka przeszła wczoraj wieczorem przez gminę Grodziczno. Dzisiaj od rana służby gminne i właściciele posesji sprzątają drogi i nieruchomości. wiatr, który
Nowe Miasto Lubawskie: Policjanci wraz ze strażakami uratowali dwa jelenie uwięzione w rzece
Dwa jelenie uwięzione w lodowatym korycie rzeki uratowali policjanci wspólnie ze strażakami. Zwierzęta nie mogły same wydostać się z lodowatej wody z uwagi na oblodzone brzegi. Dzięki zgłoszeniu mieszkańca powiatu
Na drogach Warmii Mazur było bezpieczniej niż w 2014 roku
Jak wynika ze wstępnych danych, na drogach Warmii i Mazur było bezpieczniej niż rok temu. Ponad 120 wypadków mniej, mniej ofiar śmiertelnych, 205 mniej osób rannych i ponad 1300 mniej