Zatańcz przeciwko przemocy
Jutro w 50 miejscowościach w kraju uczestnicy akcji “Nazywam się Miliard” tańcem wyrażą swój sprzeciw wobec przemocy wobec kobiet.”One Billion Rising”/ “Nazywam się Miliard” to akcja ogólnoświatowa; w Polsce organizowana jest w tym roku po raz trzeci, koordynuje ją Fundacja Feminoteka.
Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Prezeska Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska zwróciła uwagę, że kobiety są obecnie największą grupą doświadczającą przemocy, a kwestia ta wymaga podjęcia poważnych działań i nie powinna być wykorzystywana w grze politycznej. – Chcemy, żeby nastąpiła rewolucja, żeby nareszcie wszystkie służby zajmujące się problematyką przemocy zwróciły uwagę na przemoc wobec kobiet. Żeby ta pomoc była realna, żeby była zgodna z prawem, żeby wszystkie służby właściwie reagowały – tłumaczyła Piotrowska.
W kraju akcja zaplanowana jest w niemal 50 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Warszawie. Niektóre wydarzenia są organizowane przez kilkunastoosobowe grupy, w innych może wziąć udział nawet kilkaset osób. W stolicy akcja odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Pasażu Wiecha.
Tegoroczna akcja ma zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Osoby niepełnosprawne ruchowo zaprezentują specjalny taniec, przygotowane są też klipy z tłumaczeniem migowym piosenki, do której tańczy się w czasie akcji.
Jak wynika z raportu “Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami” przygotowanego w 2013 r. na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Kobiety z tej grupy są znacznie bardziej narażone na przemoc, w tym przemoc instytucjonalną. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie uwzględnia specyficznej sytuacji kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami. W raporcie zwrócono uwagę, że ze względu na nieuwzględnienie w systemie specyfiki kontaktu z kobietami niepełnosprawnymi, często mają one utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
Akcję “One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki “Monologi waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała w portalu The Huffington Post tekst pt. “Mam dość”, w którym oznajmiła, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców.
Listę wydarzeń w poszczególnych miastach w Polsce oraz szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard.
http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/zatancza-przeciwko-przemocy-wobec-kobiet/d55m4d
You might also like
Rośnie liczba ofiar na Ukrainie
Noc z wtorku na środę w Kijowie upłynęła niespokojnie. Oddziały Berkutu napierały na jedną z barykad oddzielających milicję od protestujących na Majdanie. Według ochrony Majdanu, liczba ofiar sięga już 30,
Jest akt oskarżenia w sprawie śmierci trzylatki z Rybnika
Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci trzyletniej dziewczynki, która w czerwcu zmarła w nagrzanym samochodzie w Rybniku. Ojciec, który przez nieuwagę zostawił dziecko w aucie, dobrowolnie poddał
Od soboty powrót restrykcji w regionie
W województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutego nastąpi powrót do części restrykcji. Nauka w klasach I-III wraca do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca