Zatańcz przeciwko przemocy

Zatańcz przeciwko przemocy

Jutro w 50 miejscowościach w kraju uczestnicy akcji “Nazywam się Miliard” tańcem wyrażą swój sprzeciw wobec przemocy wobec kobiet.”One Billion Rising”/ “Nazywam się Miliard” to akcja ogólnoświatowa; w Polsce organizowana jest w tym roku po raz trzeci, koordynuje ją Fundacja Feminoteka.

Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Prezeska Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska zwróciła uwagę, że kobiety są obecnie największą grupą doświadczającą przemocy, a kwestia ta wymaga podjęcia poważnych działań i nie powinna być wykorzystywana w grze politycznej. – Chcemy, żeby nastąpiła rewolucja, żeby nareszcie wszystkie służby zajmujące się problematyką przemocy zwróciły uwagę na przemoc wobec kobiet. Żeby ta pomoc była realna, żeby była zgodna z prawem, żeby wszystkie służby właściwie reagowały – tłumaczyła Piotrowska.
W kraju akcja zaplanowana jest w niemal 50 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Warszawie. Niektóre wydarzenia są organizowane przez kilkunastoosobowe grupy, w innych może wziąć udział nawet kilkaset osób. W stolicy akcja odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Pasażu Wiecha.
Tegoroczna akcja ma zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Osoby niepełnosprawne ruchowo zaprezentują specjalny taniec, przygotowane są też klipy z tłumaczeniem migowym piosenki, do której tańczy się w czasie akcji.
Jak wynika z raportu “Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami” przygotowanego w 2013 r. na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Kobiety z tej grupy są znacznie bardziej narażone na przemoc, w tym przemoc instytucjonalną. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie uwzględnia specyficznej sytuacji kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami. W raporcie zwrócono uwagę, że ze względu na nieuwzględnienie w systemie specyfiki kontaktu z kobietami niepełnosprawnymi, często mają one utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
Akcję “One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki “Monologi waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała w portalu The Huffington Post tekst pt. “Mam dość”, w którym oznajmiła, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców.
Listę wydarzeń w poszczególnych miastach w Polsce oraz szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard.

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/zatancza-przeciwko-przemocy-wobec-kobiet/d55m4d

Previous Usunięcie śmieci zalegających na osiedlu Leśnym w Prostkach będzie kosztować 1,3 mln złotych
Next Ruszył proces w sprawie gruntów w Podlejkach

You might also like

Wiadomości Kraj

Od piątku obowiązują nowe przepisy drogowe

6 grudnia weszły w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak. Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami

Wiadomości Kraj

Podaruj “Godzinę dla Ziemi”

“Godzina dla Ziemi” – pod takim hasłem światowa organizacja ekologiczna WWF organizuje największą na świecie akcję społeczną angażującą osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje użyteczności publicznej oraz władze miast. Do akcji może

Wiadomości Kraj

Ostrzeżenie dla grzybiarzy w związku z ASF

Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas zbierania grzybów na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. W grzybobraniu nie powinny uczestniczyć osoby mające styczność ze świniami.