Zatańcz przeciwko przemocy

Zatańcz przeciwko przemocy

Jutro w 50 miejscowościach w kraju uczestnicy akcji “Nazywam się Miliard” tańcem wyrażą swój sprzeciw wobec przemocy wobec kobiet.”One Billion Rising”/ “Nazywam się Miliard” to akcja ogólnoświatowa; w Polsce organizowana jest w tym roku po raz trzeci, koordynuje ją Fundacja Feminoteka.

Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Prezeska Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska zwróciła uwagę, że kobiety są obecnie największą grupą doświadczającą przemocy, a kwestia ta wymaga podjęcia poważnych działań i nie powinna być wykorzystywana w grze politycznej. – Chcemy, żeby nastąpiła rewolucja, żeby nareszcie wszystkie służby zajmujące się problematyką przemocy zwróciły uwagę na przemoc wobec kobiet. Żeby ta pomoc była realna, żeby była zgodna z prawem, żeby wszystkie służby właściwie reagowały – tłumaczyła Piotrowska.
W kraju akcja zaplanowana jest w niemal 50 miejscowościach, m.in. w Olsztynie, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Warszawie. Niektóre wydarzenia są organizowane przez kilkunastoosobowe grupy, w innych może wziąć udział nawet kilkaset osób. W stolicy akcja odbędzie się w sobotę o godz. 13 w Pasażu Wiecha.
Tegoroczna akcja ma zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Osoby niepełnosprawne ruchowo zaprezentują specjalny taniec, przygotowane są też klipy z tłumaczeniem migowym piosenki, do której tańczy się w czasie akcji.
Jak wynika z raportu “Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami” przygotowanego w 2013 r. na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Kobiety z tej grupy są znacznie bardziej narażone na przemoc, w tym przemoc instytucjonalną. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie uwzględnia specyficznej sytuacji kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami. W raporcie zwrócono uwagę, że ze względu na nieuwzględnienie w systemie specyfiki kontaktu z kobietami niepełnosprawnymi, często mają one utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.
Akcję “One Billion Rising” zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki “Monologi waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała w portalu The Huffington Post tekst pt. “Mam dość”, w którym oznajmiła, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców.
Listę wydarzeń w poszczególnych miastach w Polsce oraz szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard.

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/zatancza-przeciwko-przemocy-wobec-kobiet/d55m4d

Previous Usunięcie śmieci zalegających na osiedlu Leśnym w Prostkach będzie kosztować 1,3 mln złotych
Next Ruszył proces w sprawie gruntów w Podlejkach

You might also like

Wiadomości Kraj

Policja upubliczniła wizerunki osób podejrzanych o pedofilię

Policjanci CBŚP z Poznania rozpracowali międzynarodową sieć pedofilów liczącą kilkaset osób. Zatrzymanych zostało 15 mężczyzn w wieku od 17 do 46 lat. To mieszkańcy siedmiu województw w kraju, a także

Wiadomości Kraj

Wybuch gazociągu wysokiego ciśnienia w Jankowie Przygodzkim, trzy osoby nie żyją

Wybuch gazociągu wysokiego ciśnienia w Jankowie Przygodzkim w woj. wielkopolskim. W wyniku eksplozji gazu zapaliło się dwanaście domów jednorodzinnych. Płonie także pobliski las. Poszkodowanych zostało co najmniej 10 osób, zginęły

Wiadomości Kraj

Niemiecka policja wszczęła dochodzenie przeciwko kierowcy polskiego autobusu

Niemiecka policja wszczęła dochodzenie przeciwko kierowcy polskiego autobusu, który minionej nocy brał udział w tragicznym wypadku na autostradzie A4 niedaleko Drezna. Zginęło 10 osób, ponad 60 zostało rannych. Kierowca może