Zmarł Krzysztof Krauze

Zmarł Krzysztof Krauze

Krzysztof Krauze nie żyje. Reżyser przegrał walkę z nowotworem. Od lat zmagał się z chorobą. W 2006 roku zdiagnozowano u niego raka prostaty.

Jako re­ży­ser za­de­biu­to­wał w 1988 roku fil­mem “Nowy Jork – czwar­ta rano”. Jego pierw­szy film fa­bu­lar­ny zo­stał od razu do­ce­nio­ny na Fe­sti­wa­lu Pol­skich Fil­mów Fa­bu­lar­nych, a re­ży­se­ra wy­róż­nio­no na­gro­dą za “naj­lep­szy de­biut”. Na swoje ko­lej­ne dzie­ło kazał cze­kać aż osiem lat. Po­wró­cił z dra­ma­tem “Gry ulicz­ne”.
Krzysz­tof Krau­ze był synem ak­tor­ki Kry­sty­ny Kar­kow­skiej. Sam także pró­bo­wał swo­ich sił w ak­tor­stwie. Za­grał w “Opi­sie oby­cza­jów” i “Sie­dem­set sie­dem­dzie­siąt sie­dem” (1972). W 1999 roku po­ja­wił się na pla­nie “Kal­la­fior­ra” Jacka Bor­cu­cha, jed­no­cze­śnie współ­pra­cu­jąc przy sce­na­riu­szu tego filmu.
W 1999 roku po­wstał naj­gło­śniej­szy film w re­ży­se­rii Krzysz­to­fa Krau­ze – “Dług”. Po­dob­nie, jak w przy­pad­ku po­przed­nich fil­mów i tym razem re­ży­ser był jed­no­cze­śnie au­to­rem sce­na­riu­sza. Hi­sto­ria przed­sta­wio­na w fil­mie zo­sta­ła opar­ta na praw­dzi­wych wy­da­rze­niach i do­ty­czy­ła mor­der­stwa po­peł­nio­ne­go przez mło­dych ludzi. W głów­nych ro­lach wy­stą­pi­li An­drzej Chyra, Ro­bert Go­ne­ra i Jacek Bor­cuch. “Dług” w 1999 roku zdo­był wła­ści­wie wszyst­kie moż­li­we na­gro­dy fil­mo­we: Grand Prix – Złote Lwy Gdań­skie na Fe­sti­wa­lu Pol­skich Fil­mów Fa­bu­lar­nych, na­gro­dę dzien­ni­ka­rzy na tymże fe­sti­wa­lu po Pasz­port “Po­li­ty­ki” i Orły – Pol­skie Na­gro­dy Fil­mo­we w ka­te­go­rii: naj­lep­sza re­ży­se­ria i naj­lep­szy sce­na­riusz.
2004 rok to pre­mie­ra “Mo­je­go Ni­ko­fo­ra”, w któ­rym głów­ną rolę za­gra­ła Kry­sty­na Feld­man. Film sku­pia się na ostat­nich dzie­się­ciu la­tach życia ty­tu­ło­we­go Ni­ki­fo­ra, ma­la­rza-sa­mo­uka, który spe­cja­li­zo­wał się w ma­lo­wa­niu akwa­re­lą. “Mój Ni­ki­for” był pierw­szym fil­mem, nad sce­na­riu­szem któ­re­go Krau­ze pra­co­wał wspól­nie z żoną – Jo­an­ną Kos-Krau­ze.
Mał­żeń­stwo nie po­prze­sta­ło na tej jed­nej pro­duk­cji. W 2006 roku wspól­nie na­krę­ci­li po­ru­sza­ją­cy dra­mat “Plac Zba­wi­cie­la”, a na­stęp­nie “Pa­pu­szę”. W obu fil­mach głów­ną rolę za­gra­ła Jo­wi­ta Bud­nik. Sce­na­riu­sze obu pro­duk­cji zo­sta­ły opar­te na praw­dzi­wych wy­da­rze­niach. Pierw­szy z wy­mie­nio­nych to losy mło­de­go mał­żeń­stwa, które stra­ci­ło wszyst­kie swoje oszczęd­no­ści. Z kolei “Pa­pu­sza” to hi­sto­ria pierw­szej rom­skiej po­et­ki, któ­rej wier­sze zo­sta­ły spi­sa­ne i prze­tłu­ma­czo­ne na język pol­ski.
Krzysz­tof Krau­ze był wie­lo­krot­nie na­gra­dza­ny za swoją pracę. Zdo­był dwa Złote Lwy na Fe­sti­wa­lu Pol­skich Fil­mów Fa­bu­lar­nych. Wy­róż­nie­nia otrzy­mał za “Dług” oraz “Plac Zba­wi­cie­la”. Otrzy­mał rów­nież czte­ry Orły za te same filmy. Na­gro­dy zdo­był w ka­te­go­rii “naj­lep­szy re­ży­ser” i “naj­lep­szy sce­na­riusz..

http://film.onet.pl/wiadomosci/krzysztof-krauze-nie-zyje-rezyser-mial-61-lat/dvd8g

Previous Maszynista pociągu relacji Katowice-Gdynia oskarżony o stworzenie zagrożenia katastrofą
Next Tragiczny początek świąt: strażacy apelują o rozwagę

You might also like

Wiadomości Kraj

Podaruj “Godzinę dla Ziemi”

“Godzina dla Ziemi” – pod takim hasłem światowa organizacja ekologiczna WWF organizuje największą na świecie akcję społeczną angażującą osoby prywatne, przedsiębiorstwa, instytucje użyteczności publicznej oraz władze miast. Do akcji może

Wiadomości Kraj

30 tys. widzów obejrzało rekonstrukcję Bitwy pod Grunwaldem

Ponad tysiąc rekonstruktorów historycznych uczestniczyło w inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem, a kolejne 30 tys. osób przyjechało na Pola Grunwaldu, aby obejrzeć inscenizację. W wydarzeniu brało udział ponad tysiąc rekonstruktorów z

Wiadomości Region

Od soboty powrót restrykcji w regionie

W województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutego nastąpi powrót do części restrykcji. Nauka w klasach I-III wraca do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca