Zmarła Nina Andrycz
Zmarła Nina Andrycz, wielka dama polskiej sceny. Była laureatką wielu nagród za wybitne osiągnięcia aktorskie. Na scenie tworzyła kreacje silnych i władczych kobiet. Miała 101 lat.
Nina Andrycz dzieciństwo spędziła we Lwowie. W 1934 roku ukończyła Państwowy Instytut Sztuki Teatralnej w Warszawie. We wrześniu tego samego roku zadebiutowała na scenie wileńskiego Teatru na Pohulance w przedstawieniu “Nigdy nie można przewidzieć” George’a Bernarda Shawa. W latach 1935-1939 była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego. Do legendy przeszły stworzone przez nią role Solange w “Lecie w Nohat” Jarosława Iwaszkiewicza (1936) oraz Lukrecji Borgii w “Cezarze i człowieku” Adolfa Nowaczyńskiego (1937).
Andrycz wystąpiła w niewielu filmach. Na ekranie zadebiutowała w 1939 w nieukończonym filmie “Uwaga, szpieg” Eugeniusza Bodo. Po wojnie wystąpiła w roli Marii Kalergis w “Warszawskiej premierze” (1950) Jana Rybkowskiego. Była tancerką Joanną d’Ursins, kuzynką głównego bohatera filmu “Uczta Baltazara” (1965) Jerzego Zarzyckiego. Zagrała perukarkę w filmie telewizyjnym “Dar Magów” (1972) Walentyny Maruszewskiej i kierowniczkę baletu opery w “Kontrakcie” (1980) Krzysztofa Zanussiego. W “Horrorze na Wesołych Bagniskach” (1995) Andrzeja Barańskiego, wcieliła się w Różę, teściową wdowca, właściciela dworku Wesołe Bagniska. Pojawiła się w serialach “Sława i chwała” (1997) i ” Na dobre i na złe” (2001). Wystąpiła w roli samej siebie w filmie “Jeszcze nie wieczór” (2008) Jacka Bławuta. Wcieliła się w matkę biznesmena Konstantego (Bohdan Stupka) w “Sercu na dłoni” (2008) Krzysztofa Zanussiego.
W 1983 roku Andrycz wydała tomik poezji “To teatr” (wiersze i pamiętniki pisała już w dzieciństwie). Następnie ukazały się m.in.: “Drugie spotkanie z diabłem” (1985), “Róża dla nikogo” (1989) i “Wczoraj i dziś” (2005). W 1992 roku aktorka wydała powieść “My – rozdwojeni”, uznaną za powieść kryptobiograficzną. W grudniu 2003 roku została uhonorowana nagrodą Literackiej Premiery Miesiąca za książkę “Bez początku, bez końca”.
Nina Andrycz była żoną Józefa Cyrankiewicza, pięciokrotnego premiera Polski. Pobrali się w 1947 roku. Aktorka została odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (1996). Andrycz była bohaterką m.in. filmów dokumentalnych: “Już nie mogę przestać być damą” (1996) Jolanty Kessler oraz “Jeszcze nie wieczór” Jacka Bławuta.
Źródło: http://film.onet.pl/wiadomosci/nina-andrycz-nie-zyje/6kxce
You might also like
Zmiany w umowach zlecenia i o świadczenie usług po styczniu 2017r.
Wraz z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która wchodzi w życie dnia 01 stycznia 2017 r. ustawodawca wprowadził nowe regulacje dotyczące sposobów obliczania i wypłaty wynagrodzeń wynikających z
Kobiety planują “czarny protest”
W poniedziałek w kilku miastach regionu odbędą się protesty kobiet. To część ogólnopolskiej demonstracji przeciw zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.Protest jest organizowany przez koalicję Ratujmy Kobiety. Kobiety w całej Polsce na 3
Na początku listopada rozpocznie się wydawanie zmodyfikowanych dowodów osobistych
Na początku listopada rozpocznie się wydawanie zmodyfikowanych dowodów osobistych – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Zmienione zostaną niektóre elementy zabezpieczające dokument przed fałszerstwem. Zmiany mają na celu podniesienie bezpieczeństwa i walorów