Olsztyńscy naukowcy pracują nad rewolucyjnymi testami na Alzheimera

Olsztyńscy naukowcy pracują nad rewolucyjnymi testami na Alzheimera

Badania nad testami do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera, gdy nie daje ona jeszcze objawów, opracowują naukowcy z Olsztyna. O tym, czy choroba rozwija się już organizmie świadczy obecność charakterystycznych dla niej substancji we krwi pacjenta.
Ba­da­nia nad wcze­sną dia­gno­sty­ką cho­ro­by Al­zhe­ime­ra pro­wa­dzą na­ukow­cy z In­sty­tu­tu Roz­ro­du Zwie­rząt i Badań nad Żyw­no­ścią Pol­skiej Aka­de­mii Nauk w Olsz­ty­nie pod kie­run­kiem prof. Hanny Ra­dec­kiej.
Wy­klu­cze­nie cho­ro­by po­przez testy po­pra­wi kom­fort życia osoby z grupy ry­zy­ka, na­to­miast po­twier­dze­nie wy­stę­po­wa­nia cho­ro­by we wcze­snym sta­dium może po­przez za­sto­so­wa­nie od­po­wied­niej diety czy zdro­we­go, ak­tyw­ne­go stylu życia znacz­nie opóź­nić jej roz­wój.
Cho­ro­ba Al­zhe­ime­ra to naj­częst­sza po­stać otę­pie­nia, nie­ule­czal­na i po­stę­pu­ją­ca cho­ro­ba neu­ro­de­ge­ne­ra­cyj­na, pro­wa­dzą­ca do śmier­ci pa­cjen­ta. Opi­sał ją po raz pierw­szy nie­miec­ki neu­ro­pa­to­log Alois Al­zhe­imer w 1906 i cho­ro­ba zo­sta­ła na­zwa­na jego na­zwi­skiem.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/olsztynscy-naukowcy-opracowuja-testy-wczesnej-diagnozy-choroby-alzheimera/mcr16

Previous Tragiczny początek świąt: strażacy apelują o rozwagę
Next Zmarł Stanisław Barańczak

You might also like

Wiadomości Olsztyn

“Teatrowisko” w CEIK -u

W Olsztynie wystąpią amatorskie grupy teatralne. Impreza odbędzie się 23 listopada w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych. „Teatrowisko” to przegląd najlepszych występów amatorskich grup teatralnych działających na Warmii i Mazurach.

Wiadomości Olsztyn

Olsztyńska policja pomogła kierowcy na autostradzie we Francji

Umiejętność podejmowania szybkich i prawidłowych decyzji, dobra komunikacja i współpraca przekraczająca różne granice – te elementy zdecydowały o tym, że kierowca firmy spedycyjnej z Olsztyna otrzymał pomoc, jakiej pilnie potrzebował.

Wiadomości Olsztyn

Kolejni pacjenci w śpiączce dostaną szansa na przebudzenie

Jeszcze w tym miesiącu lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie wszczepią kolejnym chorym w śpiączce stymulatory mózgu. Spośród kilkuset zgłoszeń przebadano i wybrano cztery osoby. Po sukcesie pierwszych wszczepień