Archeolodzy przygotowują się do poszukiwania pola bitwy pod Grunwaldem
Archeolodzy nie ustają w wysiłkach mających na celu dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym w 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. W lecie międzynarodowe ekipy badaczy wrócą pod Grunwald.
Poszukiwania zostały zaplanowane na połowę sierpnia. Według kronik Jana Długosza do bitwy doszło w Dolinie Wielkiego Strumienia, której współcześnie nie udało się odnaleźć. Muzeum administruje ok. 90 ha pól w okolicach wsi Grunwald, między Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, ale bitwa odbywała się prawdopodobnie na większym obszarze.
Poszukiwania będą kontynuacją prac, które rozpoczęto w tym roku. Ponownie weźmie w nich udział kilkudziesięciu archeologów i detektorystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary.
Tym razem poszukiwacze będą chcieli zweryfikować teorię szwedzkiego uczonego prof. Svena Ekhdala, który uważa, że bitwa w rzeczywistości odbyła się na południe od miejsca przyjmowanego w polskiej historiografii.
Pola Grunwaldu były badane przez archeologów m.in. w latach 60. ub. wieku. W okolicach kaplicy krzyżackiej odkryto wówczas blisko 200 szkieletów ze śladami bitewnych urazów – w większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały tam przeniesione z innych miejsc. Badania w 2015 r. obejmą tereny, których wcześniej dokładnie nie przeszukano.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/archeolodzy-wznowia-poszukiwania-pola-bitwy-pod-grunwaldem/fxw7wc
You might also like
Policjanci pracują nad sprawą szczątków ze Spręcowa
Policjanci zajmujący się poszukiwaniem i identyfikacją osób zaginionych bardzo często wracają do niewyjaśnionych spraw sprzed lat. Jedną z nich jest ta dotycząca czaszki ludzkiej znalezionej w lesie pod Spręcowem w
Ełk: Rutynowa kontrola skończyła się pościgiem za kierowcą
Kara do 5 lat więzienia grozi 32-latkowi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Brawurowa ucieczka najpierw odbywała się samochodem, potem mężczyzna uciekał pieszo przez pola i bagna. Po zatrzymaniu
Region: Potwierdzono pierwsze ognisko ASF u trzody chlewnej
22 czerwca krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF potwierdziło wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w gospodarstwie w miejscowości Posady w powiecie braniewskim. W sobotę w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania