Warmińsko-mazurscy filharmonicy uczczą rok  Feliksa Nowowiejskiego koncertami w europejskich miastach

Warmińsko-mazurscy filharmonicy uczczą rok Feliksa Nowowiejskiego koncertami w europejskich miastach

Koncertami w Rzymie, Berlinie, Poznaniu, Krakowie warmińsko-mazurscy filharmonicy uczczą w przyszłym roku swego patrona Feliksa Nowowiejskiego. 2016 r. Sejm ustanowił rokiem tego wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga.

Nowowiejski jest m.in. autorem muzyki do “Roty” Marii Konopnickiej. W 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem, 15 lipca 1910 r. utwór został po raz pierwszy wykonany przed pomnikiem Grunwaldzkim w Krakowie, przez chór pod batutą kompozytora.
Plany uczczenia patrona przez Filharmonię Warmińsko-Mazurską w Roku Feliksa Nowowiejskiego obejmą szereg “spektakularnych” przedsięwzięć artystycznych. 22 stycznia 2016 r. z okazji 70-lecia śmierci kompozytora utwory Feliksa Nowowiejskiego z towarzyszeniem solistów zaprezentuje Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Jerzego Koska. W programie koncertu znalazły się: uwertura Król Wichrów, koncert wiolonczelowy, który zagra Paweł Panasiuk oraz koncert fortepianowy d-moll “Słowiański” w wykonaniu Agnieszki Ufniarz. Koncert zakończy Marsz Pretorianów z Oratorium “Quo vadis”.
Najsłynniejsze dzieło Nowowiejskiego Oratorium “Quo vadis”, filharmonicy zagrają podczas koncertu w Berlinie. Dzięki oratorium Nowowiejski stał się kompozytorem dwóch kręgów kulturowych. Berlińskim koncertem muzycy uczczą przypadającą 17 czerwca 2016 r. 25. rocznicę podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
W planach jest także koncert w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy powstania państwa polskiego oraz w Krakowie z okazji Światowych Dni Młodzieży i wizyty Ojca Świętego Franciszka. Odbędzie się również koncert w Rzymie, który przypomni, że Feliks Nowowiejski uhonorowany został za swoją twórczość przez Papieża Piusa XI tytułem Szambelana papieskiego. Rzymski koncert będzie dedykowany św. Janowi Pawłowi II.
Uroczystości Roku Feliksa Nowowiejskiego zakończy 140. rocznica urodzin warmińskiego kompozytora, przypadająca w 2017 roku. Z tej okazji – a zarazem w setną rocznicę wykonania oratorium “Quo vadis” pod dyrekcją Feliksa Nowowiejskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku – planowane jest tam wykonanie tego dzieła przez filharmoników warmińsko-mazurskich pod batutą Piotra Sułkowskiego.
Feliks Nowowiejski urodził się 7 lutego 1877 roku w Wartemborku, obecnie Barczewie, kształcił się muzycznie w Berlinie i Ratyzbonie. W 1909 roku osiadł w Krakowie, gdzie był dyrektorem artystycznym Towarzystwa Muzycznego.
Po I wojnie osiadł w Poznaniu i włączył się w nurt odradzającego się życia kulturalnego miasta – organizował koncerty symfoniczne i chóralne, występował z recitalami organowymi. Od 1920 r. był wykładowcą w Państwowym Konserwatorium w Poznaniu, gdzie prowadził klasę organów i dyrygował orkiestrą. Wśród jego najwybitniejszych dzieł są m.in. marsz “Pod sztandarem pokoju”, oratorium “Powrót syna marnotrawnego”, uwertura “Swaty polskie”, “Poematy symfoniczne”, oratorium “Znalezienie Świętego Krzyża”, oratorium “Quo vadis”, pieśń “Marsylianka wielkopolska”, opera “Legenda Bałtyku”, utwory organowe i fortepianowe oraz liczne utwory wokalne i chóralne (w tym ok. 600 pieśni).
Nowowiejski zmarł 18 stycznia 1946 w Poznaniu. W uchwale przyjętej jednogłośnie przez Sejm 22 grudnia podkreślono, że do spuścizny Nowowiejskiego wciąż odwołują się liczni twórcy. W domu rodzinnym kompozytora od 1961 r. znajduje się muzeum noszące nazwę Salonu Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. W jego zbiorach znajduje się wiele cennych, oryginalnych pamiątek z życia i twórczości Nowowiejskiego, takich jak m.in. jego fortepian, meble, rękopisy i wiele dokumentów.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/cyklem-koncertow-filharmonicy-uczcza-swego-patrona-f-nowowiejskiego/frkce8

Previous Strażacy podsumowali okres świąteczny
Next Policjanci z Malborka poszukują dwóch nastoletnich braci

You might also like

Wiadomości Olsztyn

2 – latka przechadzała się boso po ulicy, zareagował dopiero policjant

2-letnia dziewczynka boso i w piżamie szła sama po jednej z ulic Olsztyna. Dziecko zobaczył policjant oddziału prewencji Komendy Wojewódzkiej, który wracał rano ze służby. 2-let­nia dziew­czyn­ka boso i w

Wiadomości Olsztyn

Maseczki ochronne dotarły do Olsztyna i okolicznych gmin

Niezwykły, jednocześnie oczekiwany przez wielu transport dotarł do Olsztyna. Nasze miasto oraz okoliczne gminy zaopatrzą mieszkańców w specjalne maseczki. “Maseczki dla Polski”  to obywatelska akcja wsparcia mieszkańców Polski. Działając wspólnie,

Wiadomości Olsztyn

Ruszył proces oskarżonych o zabójstwo niepełnosprawnego mieszkańca Olsztyna

Przed olsztyńskim sądem rozpoczął się w piątek proces trojga oskarżonych o zabicie niepełnosprawnego. Mężczyzna był mężem oskarżonej kobiety. Wraz z nią za ten czyn odpowiada dwóch mężczyzn. Proces został częściowo