W Rynie o czystym powietrzu
18 i 19 maja w Rynie odbędzie się XVIII Samorządowe Forum Ekologiczne „Powietrze na Warmii i Mazurach – zagrożenia – ochrona – jakość”. Organizatorem jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.
Wydarzenie adresowane jest do przedstawicieli lokalnych samorządów, środowisk naukowych oraz wszystkich instytucji, którym bliska jest tematyka ochrony środowiska.
Forum poświęcone będzie zagadnieniom związanym z jakością powietrza – monitoringowi, przyczynom zanieczyszczeń, zagrożeniom takim jak smog, „niska emisja” i emisja komunikacyjna. Poruszone zostaną zagadnienia dotyczące programów priorytetowych realizowanych przez NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Olsztynie, których celem jest dofinansowanie zadań polegających m.in. na ograniczeniu zanieczyszczeń powietrza. Przedstawione zostaną również założenia obowiązujących w regionie programów ochrony powietrza uchwalonych przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także podobnych rozwiązań z województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego.
Drugiego dnia forum odbędzie się wizyta studyjna do Stacji Kompleksowego Monitoringu Środowiska „Puszcza Borecka” w Diablej Górze specjalizującej się w badaniu zanieczyszczenia atmosfery i przeznaczonej do prowadzenia badań długoterminowych zmian zachodzących w środowisku pod wpływem działalności człowieka. Będzie można również odwiedzić pokazową zagrodę żubrów w Wolisku na terenie Nadleśnictwa Borki.
You might also like
Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady
Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady tj. rozwiązania, które ma chronić zarazem przydrożne aleje drzew i kierowców jadących tymi trasami. Pomysłu na bufostradę szukano rok. Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW)
Na Warmii i Mazurach obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego
Na Warmii i Mazurach obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Wilgotność ściółki leśnej spadła miejscami do zaledwie kilku procent. Dla porównania kilkanaście procent wilgotności ma wysuszone siano. Strażacy i leśnicy
Pod Grunwaldem znaleziono topór, który mógł być użyty podczas bitwy w 1410 roku
Topór bojowy, datowany przez historyków na XIV / XV wiek znaleziono na Polach Grunwaldzkich, niedaleko jez. Łubień. Według historyków broń mogła być użyta w bitwie w 1410 roku. Po konserwacji