Innowacyjny implant olsztyńskich naukowców
Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opracowali implant stabilizujący psie kolano po kontuzji. Poprzednie techniki stabilizacji opracowali Belgowie.
Metodę operacyjnego leczenia zerwanego więzadła krzyżowego przedniego opracowali naukowcy z Katedry Chirurgii i Rentgenologii z Kliniką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zespołem naukowców kieruje dr nauk weterynaryjnych Yauheni Zhalniarovich.
Około 80 procent wszystkich przypadków kulawizny spowodowanych jest zerwaniem więzadeł. Najczęściej dotyczy to psów z nadwagą, zażywających za mało ruchu lub mających predyspozycje genetyczne. Opracowana metoda leczenia polega na wszczepieniu implantu tytanowego, który wmontowuje się po rozcięciu i przemieszczeniu do przodu guzowatości kości piszczelowej.
Poprzednie techniki stabilizacji psiego kolana opracowane przez Belgów były z zastosowaniem implantu od strony przyśrodkowej. W konsekwencji dochodziło do nierównego rozkładu sił w kolanie, co mogło powodować złamania fragmentu kości piszczelowej. Polski implant jest mocowany od strony przedniej za pomocą dwóch wkrętów na środku i dzięki temu staw kolanowy w psiej łapie jest stabilny i nie poddaje się on mikroruchom. Co ważne, rehabilitacja czworonoga przebiega szybko i sprawnie. Psy z innowacyjnym implantem mogą obciążać operowaną łapę już po trzech dniach. Gdy stosuje się starszą metodę, pies może stawać na operowaną kończynę dopiero na 2-3 tygodniach.
Na opracowanie metody leczenia operacyjnego zerwanych więzadeł krzyżowych przednich z zastosowaniem implantu zespół dr Zhalniarovicha otrzymał grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 972 tysięcy złotych.
Źródło: Radio Olsztyn
You might also like
NIK wykrył nieprawidłowości w przetargach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym
Kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli wykryli nieprawidłowości w przetargach w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Jak się okazało, część sprzętu zakupionego przez placówkę za niekiedy kilkadziesiąt tysięcy złotych nie była w
200 metrów szalunku spłonęło na budowie Galerii Warmińskiej
Ponad 2 godziny trwała nocna akcja gaszenia pożaru na budowie Galerii Warmińskiej w Olsztynie .W akcji uczestniczyło 17 strażaków. Według wstępnych ustaleń, spaliło się 200 metrów szalunku, a straty oszacowano
Rada miasta pracuje nad przepisami w sprawie reklam
Olsztyn przygotuje przepisy porządkujące reklamowy chaos. Rada miasta przyjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu określającego możliwy wygląd reklam. Plan zostanie przygotowany prawdopodobnie do połowy przyszłego roku. Zasady dotyczące reklam