50 młodych Polaków z Europy odpoczywa pod Ostródą
“Młodzieżowy ambasador Polski” – tak brzmi nazwa projektu, w ramach którego blisko 50 młodych Polaków z różnych krajów Europy wypoczywa na obozie w Ostródzie. Podczas warsztatów uczą się, jak być liderami w lokalnych środowiskach.
W obozie uczestniczą młodzi ludzie mieszkający na stałe w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, we Włoszech, na Słowacji, Białorusi i Ukrainie. To już trzeci turnus dla Polaków z zagranicy organizowany na Warmii i Mazurach z dotacji kancelarii Senatu.
Uczestnicy obozu – młodzież w wieku od 15 do 17 lat – poza udziałem w zajęciach rekreacyjnych oraz poznawaniem historii i kultury Polski – biorą udział w warsztatach, które mają ich przygotować do tego, by wkrótce stali się liderami w środowiskach lokalnych i polonijnych.
Wydarzeniem specjalnym podczas warsztatów będzie sobotnia debata, którą przygotowała sami uczestnicy obozu. Młodzież będzie się zastanawiać, “czy i dlaczego warto studiować w Polsce”. Poza nastolatkami panelistami będą samorządowcy, przedstawiciele Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” i kuratorium oświaty oraz naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
W ramach obozu przewidziany jest też wyjazd do Warszawy, gdzie młodzież odwiedzi m.in. kancelarię Senatu i TVP Polonia, oraz do Olsztyna i Fromborka. Oprócz tego młodzież będzie miała okazję poznać tańce ludowe i tradycje kuchni polskiej.
Wcześniej na Warmii i Mazurach wypoczywały polskie dzieci z Łotwy, Ukrainy i Kazachstanu, a także z Rosji, m.in. z okręgu moskiewskiego i Syberii.
You might also like
Braniewo: Przedstawiciele Rosji upamiętnili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Ponad 300 Rosjan, wśród których byli motocykliści i uczniowie, brało udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości zorganizowano na cmentarzu czerwonoarmistów w Braniewie. Do Braniewa przyjechało
Barczewo: Właściciel firmy przewozowej usyłszał 77 zarzutów naruszania praw pracowniczych
Policyjni dochodzeniowcy z komisariatu w Barczewie zakończyli sprawę dotyczącą nieprawidłowości w funkcjonowaniu jednej z firm transportowych. Policjanci zebrali materiał dowodowy, który wykazał, że 77-letni właściciel firmy 77-krotnie naruszył przepisy prawa
W Ornecie trwa referendum w sprawie odwołania burmistrza i 15-osobowej rady miasta
W Ornecie o godz. 7 rozpoczęło się referendum w sprawie odwołania przed końcem kadencji burmistrza Ireneusza Popiela i 15-osobowej rady miasta. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21. Wszystkie lokale