Archeolodzy przygotowują się do poszukiwania pola bitwy pod Grunwaldem
Archeolodzy nie ustają w wysiłkach mających na celu dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym w 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. W lecie międzynarodowe ekipy badaczy wrócą pod Grunwald.
Poszukiwania zostały zaplanowane na połowę sierpnia. Według kronik Jana Długosza do bitwy doszło w Dolinie Wielkiego Strumienia, której współcześnie nie udało się odnaleźć. Muzeum administruje ok. 90 ha pól w okolicach wsi Grunwald, między Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, ale bitwa odbywała się prawdopodobnie na większym obszarze.
Poszukiwania będą kontynuacją prac, które rozpoczęto w tym roku. Ponownie weźmie w nich udział kilkudziesięciu archeologów i detektorystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary.
Tym razem poszukiwacze będą chcieli zweryfikować teorię szwedzkiego uczonego prof. Svena Ekhdala, który uważa, że bitwa w rzeczywistości odbyła się na południe od miejsca przyjmowanego w polskiej historiografii.
Pola Grunwaldu były badane przez archeologów m.in. w latach 60. ub. wieku. W okolicach kaplicy krzyżackiej odkryto wówczas blisko 200 szkieletów ze śladami bitewnych urazów – w większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały tam przeniesione z innych miejsc. Badania w 2015 r. obejmą tereny, których wcześniej dokładnie nie przeszukano.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/archeolodzy-wznowia-poszukiwania-pola-bitwy-pod-grunwaldem/fxw7wc
You might also like
Wyraźny wzrost zachorowań na wirusy jelitowe
O jedną trzecią wzrosła w tym roku w woj. warmińsko-mazurskim liczba dzieci do 2 lat, cierpiących z powodu biegunek i wymiotów wywoływanych przez wirusy jelitowe – wynika z danych sanepidu.
Od soboty powrót restrykcji w regionie
W województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutego nastąpi powrót do części restrykcji. Nauka w klasach I-III wraca do trybu zdalnego. Zamknięte zostaną galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca
Biznes z Warmii i Mazur dostanie dodatkowe wsparcie
Pula blisko 35 mln złotych została rozdzielona między 53 projekty. Dodatkowe środki pochodzą z oszczędności w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2007-2013. – Dodatkowe fundusze pozwolą zrealizować wiele