Archeolodzy przygotowują się do poszukiwania pola bitwy pod Grunwaldem
Archeolodzy nie ustają w wysiłkach mających na celu dokładne zlokalizowanie miejsca, w którym w 1410 roku wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. W lecie międzynarodowe ekipy badaczy wrócą pod Grunwald.
Poszukiwania zostały zaplanowane na połowę sierpnia. Według kronik Jana Długosza do bitwy doszło w Dolinie Wielkiego Strumienia, której współcześnie nie udało się odnaleźć. Muzeum administruje ok. 90 ha pól w okolicach wsi Grunwald, między Stębarkiem, Łodwigowem i Ulnowem, ale bitwa odbywała się prawdopodobnie na większym obszarze.
Poszukiwania będą kontynuacją prac, które rozpoczęto w tym roku. Ponownie weźmie w nich udział kilkudziesięciu archeologów i detektorystów z Polski, Wielkiej Brytanii, Danii i Norwegii, wyposażonych w wykrywacze metalu, skanery i georadary.
Tym razem poszukiwacze będą chcieli zweryfikować teorię szwedzkiego uczonego prof. Svena Ekhdala, który uważa, że bitwa w rzeczywistości odbyła się na południe od miejsca przyjmowanego w polskiej historiografii.
Pola Grunwaldu były badane przez archeologów m.in. w latach 60. ub. wieku. W okolicach kaplicy krzyżackiej odkryto wówczas blisko 200 szkieletów ze śladami bitewnych urazów – w większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały tam przeniesione z innych miejsc. Badania w 2015 r. obejmą tereny, których wcześniej dokładnie nie przeszukano.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/archeolodzy-wznowia-poszukiwania-pola-bitwy-pod-grunwaldem/fxw7wc
You might also like
Ełk: 46 – latek zatrzymany za rozbój i groźby karalne
Policjanci zatrzymali agresywnego 46-latka, który zaatakował mieszkańca gminy Prostki w jego mieszkaniu. Sprawca grożąc śmiercią oraz stosując przemoc fizyczną zabrał z mieszkania pokrzywdzonego portfel z pieniędzmi i dokumentami. Jak się
Ponad 400 tys. zł przeznaczono na renowację i utrzymanie cmentarzy wojennych w regionie
Ponad 400 tys. zł przeznaczył w tym roku wojewoda warmińsko-mazurski na renowację i utrzymanie cmentarzy wojennych, na których spoczywają żołnierze kilkunastu narodowości, polegli w obu wojnach światowych i zmarli w
Braniewo: Usunięto skutki wycieku amoniaku
Straż pożarna zakończyła wczoraj późnym wieczorem usuwanie skutków wycieku amoniaku, do którego doszło w browarze w Braniewie na Warmii. W wyniku tej awarii został poparzony jeden z pracowników, nie było