Archidiecezja Warmińska chce przejąć kościół garnizonowy
Archidiecezja Warmińska chce przejąć kościół garnizonowy w Olsztynie, który przed wojną służył ewangelikom, a po 1945 r. stał się katolicką świątynią wojskową. Zgodnie z przepisami Archidiecezja może nabyć nieruchomość za 1 proc. jej wartości. Wojewoda warmińsko-mazurski wyraził już zgodę na sprzedaż.
Kościół garnizonowy zbudowany został 101 lat temu na działce należącej do Skarbu Państwa. Położony jest niedaleko olsztyńskiej starówki i zamku. Do końca ubiegłego roku był zarządzany przez wojskową instytucję – Rejonowy Zarząd Infrastruktury.
Ministerstwo Obrony Narodowej dostosowując struktury duszpasterstwa wojskowego do aktualnych potrzeb Sił zbrojnych, we wrześniu ubiegłego roku podjęło decyzję o likwidacji parafii wojskowej w Olsztynie. Jednocześnie resort wyraził chęć przekazania kościoła garnizonowego Archidiecezji Warmińskiej. Od 31 grudnia 2013 r. majątek parafii wojskowej został jej użyczony.
Archidiecezja Warmińska wystąpiła w styczniu do prezydenta Olsztyna, by ten wyraził zgodę na sprzedaż świątyni wraz z działką, przyznając jednocześnie 99 proc. bonifikatę. Przyznanie takiego upustu umożliwiają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, które dopuszczają zbycie nieruchomości w drodze bezprzetargowej z 99 proc upustem, gdy chcą ją kupić kościoły i związki wyznaniowe na cele sakralne.
Prezydent Olsztyna zwrócił się więc o zgodę na sprzedaż nieruchomości z taką bonifikatą do wojewody warmińsko-mazurskiego, a ten przychylił się do tego wniosku. Teraz nieruchomość zostanie wyceniona przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego. Następnie sprzedana Archidiecezji Warmińskiej za 1 proc. wartości.
Źródło:http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/archidiecezja-warminska-chce-przejac-kosciol-garnizonowy/bhxvp
You might also like
Za ciepło na łyżwy
Ośrodek Sportu i Rekreacji zdecydował o przełożeniu planowanego na dziś otwarcia lodowiska miejskiego. Aby lodowisko mogło prawidłowo funkcjonować, temperatura powietrza nie może przekraczać 10 stopni. W związku z wysokimi temperaturami
FCC domaga się 322 mln zł od gminy Olsztyn
Hiszpańska firma FCC domaga się od Olsztyna 322 mln zł za zerwanie umowy na inwestycję. Ratusz twierdzi, że doszło do tego z winy FCC.W poniedziałek sąd zajmujący się tym sporem
Olsztyn: Pożar przy ul. Kołobrzeskiej, ewakuowano 20 osób
Pożar w bloku przy ulicy Kołobrzeskiej 14 b w Olsztynie. Ewakuowano ponad 20 osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Ogień pojawił się w mieszkaniu na dziewiątym piętrze. W mieszkaniu