Badania archeologiczne pod Grunwaldem zakończyły się spektakularnym sukcesem

Dwa świetnie zachowane średniowieczne topory bojowe i kilkadziesiąt innych artefaktów odnaleziono podczas badań archeologicznych na dawnym polu bitwy pod Grunwaldem. W zakończonych w sobotę poszukiwaniach wzięło udział 70 detektorystów.

Zdaniem dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem dr. Szymona Dreja znalezione topory bojowe są sensacją archeologiczną na skalę co najmniej ogólnopolską. Topory są zachowane w tak dobrym stanie, że mają nawet nity, którymi były przytwierdzone do drzewców.

Muzealnicy nie ujawniają bliższej lokalizacji tego odkrycia, bo – ich zdaniem – być może udało się natrafić na miejsce większego starcia i w ziemi tkwią jeszcze inne zabytki. Dlatego planują – zapewne jeszcze w tym roku – zorganizować tam wykopaliska i przebadać szczegółowo całe stanowisko archeologiczne.

Podczas tegorocznych poszukiwań na polach wokół Grunwaldu odnaleziono również fragment rękojeści średniowiecznego kordu, czyli krótkiego miecza, a także kilkadziesiąt innych przedmiotów, głównie grotów.

Po raz pierwszy, ze względu na pandemię koronawirusa, badania nie miały charakteru międzynarodowego. W poprzednich latach uczestniczyli w nich pasjonaci historii m.in. z Danii, Norwegii i Litwy.

Podczas minionych sezonów odkryto ponad 1,5 tys. artefaktów, z których co najmniej 150 można bezpośrednio powiązać z bitwą z 1410 r. Są to głównie fragmenty uzbrojenia zaczepnego i obronnego, groty strzał z łuków i bełtów z kusz, fragmenty mieczy i pasów rycerskich, ostrogi końskie i monety krzyżackie.

Dotychczas za najcenniejsze znaleziska uznawano dwie krzyżackie zapony z gotycką inskrypcją “Ave Maria”, służące do spinania płaszczy oraz średniowieczny tłok pieczęci z wizerunkiem pelikana karmiącego krwią swoje młode.

Według muzealników naniesienie tych znalezisk na mapę terenu pozwoliło m.in. potwierdzić, że obóz krzyżacki znajdował się w miejscu, gdzie potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 r. Pomogło też ustalić lokalizację głównego starcie, nie – jak wcześniej uważano – na linii wsi Stębark – Łodwigowo, ale bardziej w kierunku wsi Grunwald.

Na odkrycie czeka nadal tajemnica, gdzie pochowani zostali w zbiorowych grobach rycerze, którzy polegli w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Dotychczas na miejsca pochówków natrafiono jedynie wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ub. wieku odkryto tam na kości zaledwie ok. 300 mężczyzn. W bitwie zginęło natomiast kilka tysięcy ludzi walczących po obu stronach.

https://www.onet.pl/informacje/onetolsztyn/bitwa-pod-grunwaldem-niecodzienne-znalezisko-na-polu-bitwy/p0l262m,79cfc278
Previous Koronawirus w olsztyńskiej poliklinice
Next Kolejne ognisko ASF w regionie

You might also like

Wiadomości Kraj

Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta Polski

Andrzej Duda został zaprzysiężony na prezydenta Polski. Przejęciu obowiązków przez nowego prezydenta towarzyszyło m.in. posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, msza w warszawskiej archikatedrze, przejęcie obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych. Po 16:30 Andrzej Duda

Wiadomości Kraj

Sąd uniewinnił byłego kontrolera lotów z bazy lotniczej w Mirosławcu

Uniewinnieniem zakończył się proces byłego kontrolera lotów z bazy lotniczej w Mirosławcu por. Adama B., oskarżonego w związku z katastrofą samolotu CASA z 2008 r. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie

Wiadomości Kraj

Podpisano umowę na program antysmogowy

Dziś podpisano umowę ws. dotacji na realizację programu antysmogowego “Czyste powietrze”. Z wojewódzkimi funduszami porozumiał się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Minister środowiska Henryk Kowalczyk na konferencji prasowej