Braniewo: Przedstawiciele Rosji upamiętnili 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej
Ponad 300 Rosjan, wśród których byli motocykliści i uczniowie, brało udział w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości zorganizowano na cmentarzu czerwonoarmistów w Braniewie.
Do Braniewa przyjechało w sobotę ok. 200 motorów z obwodu kaliningradzkiego, wśród motocyklistów był m.in. gubernator obwodu kaliningradzkiego Nikołaj Cukanow. Uczniowie, weterani, orkiestra dęta filharmonii w Kaliningradzie i dziennikarze przyjechali autokarami. W sobotę oddali hołd spoczywającym tu żołnierzom Armii Czerwonej, walczącym w 1945 roku w okolicach Tolkmicka, Fromborka i Braniewa.
Motocyklistów od granicy eskortowali polscy policjanci; po drodze nie doszło do żadnych incydentów.
Stronę rosyjską, oprócz gubernatora Cukanowa, reprezentowali także: ambasador FR w Polsce Siergiej Andriejew oraz konsul generalny w Gdańsku Aleksander Karaczewcew. Cukanow i Andriejew dziękowali stronie polskiej za umożliwienie świętowania dnia zwycięstwa w Braniewie. Ambasador Andriejew przyznał, że obecne stosunki polsko-rosyjskie nie należą do najlepszych, ale podkreślał, że oba narody “rozumieją się wzajemnie i w razie potrzeby potrafią się dogadać”
Na dzisiejszych uroczystościach stronę polską reprezentowali konsul RP w Kaliningradzie Marcin Nosal, przedstawiciele wojewody – Bogumił Osiński, marszałka – Aneta Brzyska i starosta braniewski Leszek Dziąg.
Po oficjalnych przemówieniach odbyły się ekumeniczne modlitwy. Po nich wypuszczono gołębie, a na koniec kwiaty i wieńce składali przedstawiciele instytucji, kombatantów, miast z obwodu oraz kluby motocyklowe z Polski i Rosji, w tym delegacja klubu Nocne wilki.
Po raz pierwszy w uroczystościach w Braniewie nie uczestniczyli w tym roku przedstawiciele Wojska Polskiego. Zgodnie z informacjami uzyskanymi z 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, organizatorzy nie zwrócili się o skierowanie wojskowej asysty honorowej do udziału w tym przedsięwzięciu. Wyłącznym organizatorem sobotnich uroczystości była strona rosyjska.
Po ceremonii na cmentarzu motocykliści przejechali do Braniewa, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem gen. Andersa.
Rajdy rosyjskich klubów motocyklowych do Braniewa odbywają się od 2010 r. i są związane z Dniem Zwycięstwa, który jest obchodzony w Rosji 9 maja, jako święto państwowe. Zapoczątkował je poprzedni gubernator obwodu kaliningradzkiego Gieorgij Boos, który prywatnie jest motocyklistą, a kontynuuje jego następca Nikołaj Cukanow. Obaj politycy są regionalnymi liderami partii Jedna Rosja, która jest politycznym zapleczem prezydenta Władimira Putina.
Cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Elbląskiej w Braniewie jest uważany za największy w Europie pod względem liczby pochowanych czerwonoarmistów. Spoczywają tam szczątki 31 237 żołnierzy, którzy polegli na początku 1945 r. w walkach z Niemcami nad Zalewem Wiślanym. Nekropolia powstała w 1945 r. na powierzchni 6,5 ha. W następnych latach przeniesiono tam szczątki żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w okolicach Pasłęka, Górowa Iławeckiego i w innych miejscowościach dawnych Prus Wschodnich. Obecnie na cmentarzu znajduje się 250 zbiorowych i 20 indywidualnych mogił. Jego centralny punkt stanowi obelisk z piaskowca z rzeźbami przedstawiającymi grupę czerwonoarmistów. Większość kwater jest bezimienna. Tylko niewiele ponad 4 tys. żołnierzy, to osoby o ustalonej tożsamości. Ich nazwiska, data urodzin i śmierci są dostępne w formie elektronicznej i papierowej w administracji cmentarza. Co roku przyjeżdża kilkadziesiąt osób z Rosji, które poszukują miejsc pochówku swoich przodków, którzy polegli lub zaginieli w czasie wojny.
Utrzymaniem cmentarza wojennego w Braniewie zajmuje się strona polska, np. wojewoda warmińsko-mazurski przekazuje na ten cel ok. 20 tys. zł rocznie. Tylko w latach 2006-13 na renowację rosyjskich i radzieckich miejsc pamięci w całym kraju Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przeznaczyła ponad 5,5 mln zł.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/braniewo-rosyjscy-motocyklisci-na-uroczystosciach-zakonczenia-ii-wojny-swiatowej/6gwxt7
You might also like
Mieszkańcy gminy Gietrzwałd odwołali w referendum swojego wójta
Mieszkańcy gminy Gietrzwałd odwołali w referendum wójta Marcina Sieczkowskiego. Referendum jest ważne, ponieważ w głosowaniu wzięło udział 1509 mieszkańców. Według nieoficjalnych wyników, za odwołaniem wójta Sieczkowskiego przed upływem kadencji głosowało
24-latek z powiatu nowodworskiego usłyszał zarzut zabójstwa
Młody mężczyzna, który przewoził w bagażniku ciało swojej matki, usłyszał zarzuty zabójstwa oraz prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. 24-latek z powiatu nowodworskiego został przesłuchany w piątek rano. Nie przyznał się
24 – latek zatrzymany za kradzież i znęcanie się nad rodziną
Kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności grozi 24-letniemu mężczyźnie, który został zatrzymany pod zarzutem kradzieży pieniędzy. Mężczyzna okradł swojego brata i poszedł się bawić. Jak się okazało, Piotr W.