FCC domaga się 322 mln zł od gminy Olsztyn
Hiszpańska firma FCC domaga się od Olsztyna 322 mln zł za zerwanie umowy na inwestycję. Ratusz twierdzi, że doszło do tego z winy FCC.W poniedziałek sąd zajmujący się tym sporem badał proces projektowania inwestycji.
Pełnomocnicy FCC przekonywali, że ratusz ociągał się z zatwierdzeniem przebiegu tras, zaś pełnomocnicy ratusza wskazywali, że powodem opóźnień były błędy projektowe. Jako dowód pełnomocnicy ratusza podali np., że FCC przedstawił projekt budowy bez zaznaczenia na mapie pasa drogowego, co było, jak to określono, “zupełnym ABC w tej kwestii”.
Ponieważ obie strony odmiennie oceniają powody, dla których proces projektowania inwestycji przebiegał wolno sąd zapowiedział, że w dalszym etapie sprawy powoła w tej kwestii biegłego.
Podczas poniedziałkowej rozprawy sąd badał także proces zaangażowania na budowach robotników i sprzętu. Przed tygodniem pełnomocnicy miasta wskazali, że to zaangażowanie było zbyt małe, że na dużych odcinkach robót pracowało kilkudziesięciu robotników i kilka sztuk sprzętu. Po tygodniu FCC podało swoje dane w tej kwestii, które były kilkakrotnie wyższe, niż te wskazywane wcześniej przez Olsztyn.
Sąd zapowiedział, że sam zbada te kwestie w oparciu o dokumenty zgromadzone w aktach sprawy.
Proces pomiędzy FCC a miastem Olsztyn o budowę linii tramwajowych jest największym sporem gospodarczym samorządu w ostatnich latach. FCC domaga się zapłaty za zerwanie umowy przed czasem, miasto argumentuje, że współfinansowane unijnymi środkami prace szły zbyt wolno i miasto nie mogło pozwolić sobie na tak duże opóźnienia w realizowaniu inwestycji. Akta sprawy już liczą 15 tys. stron. Strony postępowania zgłosiły chęć przesłuchania kilkudziesięciu świadków. Sąd na pierwszych rozprawach chce ustalić, jakie kwestie są dla stron sporne, a w czym się one zgadzają. Sędzia zapowiedział, że dopiero po ustaleniu tego sąd będzie decydował o dalszym przebiegu procesu.
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/kraj/proces-o-linie-tramwajowe-w-olsztynie-strony-roznie-oceniaja-przyczyny-opoznien/twnbr6
You might also like
Olsztyńscy radni uchwalili nowe stawki podatkowe
Średnio o 4 proc. wzrosną w Olsztynie od początku przyszłego roku stawki podatku od nieruchomości, a o 2 proc. podrożeje wodę i ścieki – zdecydowała olsztyńska rada miejska. W 2016
Olsztyn wysoko w rankingu “Pereł Samorządu”
W rankingu “Perły Samorządu” organizowanym przez Dziennik Gazetę Prawną i firmę Deloitte na wysokich miejscach znaleźli się Olsztyn i prezydent Piotr Grzymowicz. Aby zasłużyć na miano Perły Samorządu gmina musi
W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów
W Olsztynie zakończyła się rewitalizacja tartaku Raphaelsohnów – jedynego zachowanego reliktu dawnej dzielnicy przemysłowej Olsztyna. W połowie października w tartaku zostanie otwarte Muzeum Nowoczesności – Centrum Techniki i Rozwoju Regionu.