Gwara warmińska dziedzictwem kulturowym
Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego gwara warmińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jest to pierwszy wpis na tę listę z terenu Warmii i Mazur.
Wniosek o wpisanie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego złożyli jesienią ubiegłego roku znawcy tej gwary i jej popularyzatorzy: historyk i regionalista prof. Izabela Lewandowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz rodowity Warmiak i autor książek o kulturze i życiu na dawnej Warmii Edward Cyfus.
Gwara warmińska jest, w porównaniu do innych gwar, bardzo miękka. Charakteryzuje ją przed wszystkim to, że “i” po spółgłoskach dźwięcznych “b” i “w” brzmiało jak “zi, przez co np. słowo kobieta wypowiadano jako “kobzita”. Po spółgłoskach bezdźwięcznych “f”, “p” należało wymawiać “i” jako “si” np. piwo jako “psiwo”. Warmiacy używali też średniowiecznej koniugacji i deklinacji mówiąc “mawa” na współczesne “mamy”, czy “będziewa” na “będziemy”. Bardzo charakterystyczną cechą tej gwary było stawianie “ł” przed “o” np. “łorać” na czynność orania. Warmiacy używali też słów zapożyczonych z jęz. niemieckiego np. “glanc” to połysk, “kesel” to kocioł.
Gwarą warmińską mówi dziś garstka głównie starszych ludzi, ale młodsi chcą się jej uczyć. Świadczy o tym m.in. zainteresowanie konkursami gwary dla uczniów, które organizuje szkoła w Dywitach. Ilu jest tych, co biegle gwarą mówią – nie wiadomo, ponieważ nikt nie prowadził w tym kierunku badań naukowych.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego gromadzi żywe w danych regionach tradycje, czy zwyczaje do czego zobowiązuje nasz kraj Konwencja UNESCO podpisana w 2003 roku. Na tej liście znajduje się m.in. krakowska tradycja szopek, pochód Lajkonika, czy procesja Bożego Ciała w Łowiczu.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/gwara-warminska-na-liscie-niematerialnego-dziedzictwa-kulturowego/48j1qe
You might also like
Głodujący mężczyzna musiał przerwać protest
Andrzej Duszak, który przez miesiąc głodował przed Sądem Okręgowym w Olsztynie przerwał swój protest. Mężczyzna walczy o prawo widzenia się ze swoimi dziećmi. Andrzej Duszak walczy o prawo widzenia się
Tysiąc bezrobotnych z regionu ma szansę znaleźć zatrudnienie dzięki prywatnej agencji pracy
Tysiąc bezrobotnych z powiatów elbląskiego, ełckiego, bartoszyckiego i ostródzkiego ma szansę znaleźć zatrudnienie dzięki pośrednictwu prywatnej agencji pracy. Przetarg, ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, wygrał olsztyński Instytut Badawczo-Szkoleniowy.
Ogromne straty po poniedziałkowych nawałnicach
Nawałnice, które ostatnio przeszły nad Polską, spowodowały w lasach liczne szkody. W wyniku wichury, która przeszła w miniony poniedziałek nad terenami Nadleśnictwa Giżycko, zostały połamane i poprzewracane drzewa w leśnictwach: