Klinika Budzik dla dorosłych zyska syntezator mowy
Klinika Budzik dla dorosłych w Olsztynie zyska wkrótce komunikator, dzięki któremu możliwa będzie rehabilitacja wybudzonych ze śpiączki pacjentów. Komunikator umożliwi chorym, którzy nie są w stanie mówić, nawiązywanie relacji z otoczeniem.
Wczoraj w klinice Budzik przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie nastąpiło przekazanie czeku na dodatkowe wyposażenie kliniki. Środki zostały pozyskane dzięki licytacji medalu przekazanego przez byłego prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Papke. Złoty medal z Mistrzostw Świata z 2014 roku, które wygrali Polacy, wylicytował olsztyński przedsiębiorca Jeremiusz Dutkiewicz.
Zarówno przekazane przez licytującego pieniądze, jak i środki przekazane przez Fundację Ewa Błaszczyk Akogo?, zostały przeznaczone na zakup komunikatora. Syntezator mowy przeznaczony jest dla pacjentów, którzy znajdują się w tak zwanym zespole zamknięcia. Wówczas pacjent ze względu na uszkodzenie pewnych struktur mózgowych, nie może się poruszać ani komunikować, a jest w pełni świadomy, w pełni czuje.
Niedzielne wydarzenie w olsztyńskiej Klinice Budzik rozpoczyna dwudniowa uroczystość. W poniedziałek na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podczas inauguracji roku akademickiego władze uczelni nadadzą tytuł doktora honoris causa prof. Tetsuo Kanno ze Światowej Federacji Neurochirurgów. Naukowiec zapoczątkował zastosowanie nowatorskich metod wybudzania ze śpiączki, stosowanych również w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie. Natomiast tytuł doktora honoris causa odbierze prof. Isao Morita. Profesor uczestniczył w przeprowadzeniu pierwszych w Polsce nowatorskich operacji wszczepu specjalnych stymulatorów dorosłym pacjentom w śpiączce w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.
https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-klinika-budzik-dla-doroslych-zyska-komunikator-do-rehabilitacji-pacjentow/426xjz9
You might also like
Od poniedziałku ruszą prace remontowe przy olsztyńskim “Manhattanie”
Od jutra ruszą prace związane z remontem parkingu przy C.H. Manhattan. Teren będzie niedostępny dla kierowców. 11 sierpnia miasto podpisało umowę na przebudowę parkingu przy C.H. Manhattan. Wykonawcą inwestycji jest
Oszust internetowy usłyszał zarzuty
Do Sądu Rejonowego w Olsztynie trafił akt oskarżenia przeciwko 27-latkowi, który oszukał 43 osoby. Patryk P. przez ponad półtora roku na kilku portalach internetowych oferował do sprzedaży telefony komórkowe i
Zatrzymano mężczyzn podejrzanych o próbę włamania do bankomatu
Dzięki szybkiej reakcji świadka widzącego dziwne zachowania mężczyzn przy bankomacie, policja zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzewanych o próbę włamania do bankomatu na olsztyńskim Osiedlu Nagórki. Sprawcy byli przygotowani do popełnienia przestępstwa.