Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy przyjechała do ośrodka w Rybakach

Kolejna grupa uchodźców z Ukrainy przyjechała do ośrodka w Rybakach

Uchodźcy z Mariupola i Donbasu rozpoczęli dzisiaj półroczny pobyt w ośrodkach w Rybakach i Łańsku. Przez najbliższe miesiące będą uczyć się języka polskiego i legalizować swój status, by móc zacząć samodzielne życie w Polsce.

Wczoraj późnym popołudniem 149 osób przyleciało 4 wojskowymi samolotami CASA z Zaporoża na lotnisko w Królewie Malborskim. Stamtąd autokarami zostali przewiezieni do ośrodka w Rybakach. W sumie do Polski ma przybyć 188 osób polskiego pochodzenia, pozostałe 39 ma przyjechać samochodami i pociągiem.
W pierwszych tygodniach mieszkający w Rybakach i Łańsku będą legalizować swój pobyt z pomocą pracowników urzędu do spraw cudzoziemców. Będą przebadani przez lekarzy, którzy określą ich stan zdrowia i konieczną dalszą pomoc medyczną.
W grupie, która teraz przyjechała do Rybak, jest około 60 dzieci. Już w najbliższy poniedziałek 30 listopada dzieci w wieku szkolnym rozpoczną naukę w szkołach w pobliskiej Stawigudzie. Osoby dorosłe będą się uczyć języka polskiego od 6 stycznia. Będą to codzienne trzygodzinne zajęcia, które potrwają do czerwca.
Dla najmłodszych dzieci w wieku 2-5 lat w ośrodku zorganizowano “klub malucha”. Przez kilka godzin dziennie dzieci będą mogły się bawić i brać udział w zajęciach pod opieką przedszkolanek.
To druga grupa uchodźców ze wschodniej Ukrainy. Starając się o wyjazd do Polski, musieli oni wykazać pochodzenie polskie. Jedna osoba w rodzinie musiała posiadać Kartę Polaka.
Tak jak w przypadku osób sprowadzonych w styczniu, ta grupa będzie uzyskiwać pozwolenia na pobyt stały. Zezwolenie to zrównuje cudzoziemca z obywatelem Polski we wszelkich uprawnieniach, z wyłączeniem praw politycznych. Oznacza to również, że osoby te mogą legalnie mieszkać i pracować w Polsce.
Osoby ewakuowane w styczniu z Donbasu przez sześć miesięcy miały zapewniony pobyt w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie przeszły aklimatyzację, uczyły się polskiego i przygotowywały do osiedlenia w Polsce; dzieci chodziły do polskiej szkoły. Aby im pomóc, uruchomiono bank ofert, który gromadził informacje o wszelkich formach pomocy, jaką zadeklarują samorządy, instytucje czy osoby prywatne.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/uchodzcy-z-mariupola-i-donbasu-rozpoczeli-program-adaptacyjny-w-polsce/v2z7t8

Previous Olsztyńska prokuratura bada kradzieże ludzkich szczątków
Next Olsztyńscy radni uchwalili nowe stawki podatkowe

You might also like

Wiadomości Region

Wypadek na jeziorze Durąg koło Ostródy

Nie udało się odnaleźć 17-latka, który wypadł z pontonu na jeziorze Durąg koło Ostródy. Jego 30-letni kolega, który płynął tym samym pontonem i także wypadł do wody zdołał samodzielnie dotrzeć

Wiadomości Region

39 – latek zatrzymany za posiadanie papierosów bez akcyzy

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zatrzymali 39- latka, który w bagażniku swojego auta przewoził papierosy bez polskich znaków akcyzy. W jego garażu funkcjonariusze również znaleźli nielegalny towar. Zabezpieczyli

Wiadomości Region

Saudyjczyk Mustafa al-Hawsawi nie otrzymał statusu pokrzywdzonego

Sąd Rejonowy w Szczytnie uznał, że nie ma dowodów świadczących o tym, że Saudyjczyk Mustafa al-Hawsawi był więziony w tajnych bazach CIA w Polsce i utrzymał w mocy decyzję prokuratury