Międzynarodowe biuro ruchu Cittaslow powstanie na Warmii i Mazurach
Zakończyło się zgromadzenie ogólne światowej sieci miast Cittaslow. Jednym
z tematów forum miast były zmiany w statucie oraz organizacji pracy międzynarodowego ruchu. Polska delegacja, na czele z marszałkiem województwa, Gustawem Markiem Brzezinem, wynegocjowała warunki powstania delegatury międzynarodowego biura światowej sieci Cittaslow, która najprawdopodobniej zostanie uruchomione już w tym roku na Warmii i Mazurach.
Do chwili obecnej jedyną siedzibą Cittaslow International, które zrzesza 232 miasta z 30 krajów świata, było włoskie miasteczko Orvieto w Umbrii, regionie partnerskim Warmii i Mazur. Mając jednak na uwadze liczebność polskiej sieci (26 miast członkowskich oraz 3 miasta pretendujące, co stanowi drugą pod względem liczebności sieć na świecie) oraz dokonania miast i potencjał, jaki drzemie we wspólnie podejmowanych inicjatywach, władze międzynarodowe podjęły decyzję o utworzeniu pierwszego oddziału stowarzyszenia w Polsce. Jego siedzibą będzie stolica naszego regionu. Negocjacje trwały od poły ubiegłego roku i dotyczyły głównie wskazania sposobu w jakim polskie miasteczka Cittaslow, wspierane od 10 lat przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, radzą sobie z wyzwaniami rozwojowymi, problemami społecznymi oraz efektywnym wykorzystaniem programów europejskich, szczególnie w zakresie skomplikowanego procesu rewitalizacji.
Decyzja ta otwiera możliwości sięgania, w imieniu władz międzynarodowych, po środki zewnętrzne oraz realizowania działań obejmujących swoim zasięgiem całą światową sieć Cittaslow.
Podczas najbliższego posiedzenia zarządu sieci, planowanego na 22 lipca we Włoszech, podjęta zostanie decyzja o powołaniu w województwie warmińsko-mazurskim oddziału Cittaslow International. Do jego zadań należeć będzie m.in. część prac związanych z przygotowywaniem i prowadzeniem projektów światowego stowarzyszenia oraz lobbing na rzecz nowej polityki europejskiej po 2020 roku w instytucjach brukselskich.
Podczas zgromadzenia omówiono też zmiany statutowe oraz projekty organizacji, m.in. Cittaslow market, pomysł dotyczący promocji lokalnych produktów samorządów sieci Cittaslow. Rozstrzygnięte zostały konkursy. W konkursie „Chiocciola Orange” na najlepsze praktyki sieci wygrały dwa projekty z Warmii i Mazur: odnowa kościoła poewangelickiego w Barczewie i adaptacja tego budynku na potrzeby Skarbca Kultury Europejskiej (kategoria infrastruktura) oraz Tydzień Cittaslow w Jezioranach (w kategorii edukacja).
Organizatorzy Zgromadzenia przygotowali program wizyt studyjnych, m.in. w lokalnej szkole rolniczej, której program nastawiony jest na kształcenie praktyczne i pracę uczniów. W miejscowości Goolwa zaprezentowano działalność lokalnych stowarzyszeń, które zajmują się ochroną i odbudową naturalnego środowiska terenów nabrzeżnych oraz zarządzają lokalną, turystyczną linią kolejową.
You might also like
900 tys. odszkodowania za pozostawione gospodarstwo rolne
Prawie 900 tys. zł odszkodowania od Skarbu Państwa otrzyma pochodzące z Warmii rodzeństwo za pozostawione w Spręcowie gospodarstwo rolne – orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Olsztynie. Rodzina Polakowskich wyjechała
Smaki Ziemniaków w Olsztynku
W niedzielę w Muzeum Budownictwa Ludowego-Park Etnograficzny w godz. 11-16 odbędzie się impreza Smaki Ziemniaków. W programie imprezy znalazły się m.in.. prezentacja na temat ziemniaków, pieczenie ziemniaków w ognisku, ziemniak
67 – latek usłyszał zarzut znęcania się nad zwierzęciem
Zarzut znęcania się nad zwierzęciem usłyszał 67-letni mężczyzna, który w minioną sobotę wrzucił 4-miesięcznego psa do studni. Swoje zachowanie tłumaczył chęcią pomocy znajomej, która skarżyła się, że suczka gryzie jej