NIK skrtytykowała warunki leczenia na oddziałach dziecięcych w regionalnych szpitalach

NIK skrtytykowała warunki leczenia na oddziałach dziecięcych w regionalnych szpitalach

Szpitale powiatowe w woj. warmińsko-mazurskim mają kłopoty z zapewnieniem na oddziałach dziecięcych warunków leczenia, spełniających wymagane prawem standardy. Zastrzeżenia NIK budzi m.in. zły stan sanitarny pomieszczeń i brak zabezpieczeń przeciwpożarowych.
Według oceny NIK szpitale wykorzystują aparaturę medyczną bez wymaganych przeglądów technicznych, a w regionie brakuje lekarzy pediatrów, stąd trudności szpitali z zapewnieniem niezbędnej kadry medycznej.
Kontrolerzy Izby sprawdzali warunki leczenia w 7 szpitalach powiatowych na Warmii i Mazurach w latach 2011-14. Chodzi o placówki w Działdowie, Szczytnie, Nidzicy, Piszu, Kętrzynie, Szczytnie i Olecku. Według inspektorów w sześciu z siedmiu skontrolowanych szpitali stan sanitarno-techniczny pomieszczeń oddziałów dziecięcych, a także miejsc przygotowywania i wydawania posiłków był niezgodny z przepisami prawa. Pomieszczenia nie były właściwie wyposażone i brakowało w nich wymaganych środków czystości. W jednym szpitalu leki nie były należycie zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem.
Według NIK wszystkie szpitale nierzetelnie opracowały tzw. programy dostosowania, które następnie powinny realizować. Nie przewidziały w nich np. właściwego wyposażenia izolatek czy konieczności zapewnienia możliwości obserwacji dzieci poprzez ścienne przeszklenia.
Nie we wszystkich szpitalach warunki pobytu dzieci w salach chorych były zadowalające. Na przykład w jednym ze skontrolowanych szpitali w salach o powierzchni zaledwie 7 m kw. ustawiono po dwa łóżka chorych, zaś w innym szpitalu, w sali o powierzchni 50 m kw. umieszczono aż osiem takich łóżek.
W niektórych szpitalach rodzicom lub opiekunom chorych dzieci nie zapewniono godziwych warunków przebywania z dziećmi w godzinach nocnych. Proponowano bowiem noclegi wspólnie z dzieckiem na jednym łóżku lub w salach zlokalizowanych zupełnie poza oddziałem.
NIK zwrócił uwagę także na nieprawidłowości w wykorzystaniu urządzeń medycznych do przeprowadzania badań i zabiegów. W szpitalach były one wykonywane z użyciem aparatury, która nie była poddana obowiązkowym przeglądom technicznym.
W trakcie kontroli okazało się, że nie wszystkie szpitale były w stanie zapewnić pełny stan medycznej obsady kadrowej. Dwa z nich miały trudności ze znalezieniem lekarzy pediatrów. Z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia w umowach z tymi szpitalami w kolejnych latach obniżył wartość kontraktu.
NIK w wyniku kontroli zaleciła starostom zwiększenie wsparcia finansowego szpitali, aby były w stanie poprawić warunki leczenia pacjentów. Izba wskazała również na konieczność wzmożenia nadzoru nad tymi szpitalami przez NFZ. W związku z występującymi trudnościami w zatrudnieniu lekarzy pediatrów, NIK zasygnalizowała wojewodzie warmińsko-mazurskiemu, że potrzebna jest większa liczba miejsc kształcenia podyplomowego lekarzy tej specjalności.

Previous Ełk: 11 - latek wpadł jeziora, uratował go przypadkowy przechodzień
Next Prezydent Olsztyna zeznawał w procesie Pawła J.

You might also like

Wiadomości Region

BATERIE NA WAGĘ CZYSTEGO ŚRODOWISKA

Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs „BATERIE NA WAGĘ CZYSTEGO ŚRODOWISKA”. Akcja nawiązuje do ustawy o bateriach i akumulatorach, która określa m.in. jak postępować w sytuacjach wprowadzania do obrotu oraz stosowania baterii

Wiadomości Region

Na Warmii i Mazurach trwa program dotacyjny „Azbest”

Tylko do końca tego roku jest szansa na bezpłatne usunięcie azbestu z dachu swojego domu lub budynku gospodarczego. Na Warmii i Mazurach trwa program dotacyjny „Azbest”. Na ten cel przeznaczono

Wiadomości Region

Mieszkańcy Korsz obawiają się ołowicy

Mieszkańcy Korsz i okolic boją się o swoje życie i zdrowie. Powodem są podwyższone wyniki zawartości ołowiu we krwi. Mieszkańcy Korsz są przekonani, że opary metalu przedostają się do powietrza