Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste

Od poniedziałku można składać wnioski o nowe dowody osobiste

Od poniedziałku. 4 marca, będzie można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego. Dokument będzie mieć specjalną, elektroniczną warstwę.

Nowy dowód wizualnie będzie bardzo podobny do używanego teraz. Jedyną różnicą, jaką da się zauważyć, będzie wydrukowany specjalny numer na awersie oraz kod kreskowy na rewersie. To oraz wbudowany, niewidoczny chip sprawi, że dokumenty wydawane po 4 marca staną się e-dowodami. Dzięki temu będzie można m.in. logować się do portali administracji publicznej przy użyciu profilu osobistego albo elektronicznie podpisywać dokumenty. E-dowód będzie działać bezstykowo.
Ciekawą opcją e-dowodu będzie możliwość zawieszenia go – w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet – na maksymalnie 14 dni. To przydatne, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie nie zostanie cofnięte zawieszenie, dokument zostanie unieważniony.
Wnioski – jak dotychczas – można składać w urzędach gmin niezależnie od zameldowania albo przez Internet. Proces wymiany dokumentów potrwa do 2029 roku. Nie ma obowiązku wymiany ważnych dowodów. Uzyskanie e-dowodu jest bezpłatne.

https://www.olsztyn.eu/nc/o-olsztynie/aktualnosci/article/ruszaja-e-dowody.html

Previous Pracownicy Obrony Cywilnej obchodzą swoje święto
Next Straż graniczna uniemożliwiła przemyt papierosów o wartości ponad 61 tys.

You might also like

Wiadomości Kraj

Podczas przygotowań do przekopu Mierzei Wiślanej odkryto ogromne złoża bursztynu

Podczas przygotowań do przekopu Mierzei Wiślanej przeprowadzono badania na obecność bursztynu. Wyniki potwierdziły przypuszczenia z 2016 roku. Ministerstwo Środowiska analizuje jak duże są złoża i ile mogą być warte. Przekop

Wiadomości Kraj

Strażacy podsumowali okres świąteczny

2703 interwencje, 8 ofiar śmiertelnych i 61 osób rannych – to bilans pracy strażaków w okresie świątecznym. Najwięcej pożarów zgłoszono w Wigilię i drugi dzień świąt. W czasie świąt Bożego

Wiadomości Kraj

Niemal 60 osób zatrzymano w Czerkasach w centralnej części Ukrainy

Niemal 60 osób zatrzymano w Czerkasach w centralnej części Ukrainy. Są to ludzie, którzy wcześniej wtargnęli do budynku Administracji Obwodowej. W Kijowie w nocy zbudowano nowe barykady na ulicach prowadzących