Pierwsi uchodźcy z Donbasu opuścili ośrodek w Rybakach

Pierwsi uchodźcy z Donbasu opuścili ośrodek w Rybakach

Pierwsza rodzina uchodźców z Donbasu opuściła ośrodek w Rybakach na Warmii, żeby rozpocząć samodzielne życie w Polsce. Oferty pracy i mieszkania otrzymało dotychczas ok. 70 osób polskiego pochodzenia, ewakuowanych w styczniu ze wschodniej Ukrainy.pierwsza z przebywających tam rodzin uchodźców z Donbasu przeprowadziła się w miniony weekend w okolice Wrocławia. Z ośrodka wyjechał ojciec z córką w wieku szkolnym.

Mężczyzna otrzymał od prywatnego pracodawcy mieszkanie i propozycję zatrudnienia w firmie budowlanej. Kolejni uchodźcy mogą opuścić ośrodek jeszcze w tym tygodniu. Chodzi o małżeństwo, które przeprowadza się do Warszawy. W stolicy studiuje już ich córka. Pracę i mieszkanie obiecała im jedna z prywatnych uczelni.
W ośrodkach wypoczynkowych w Rybakach i Łańsku przebywa teraz ok. 190 osób ewakuowanych przez polski rząd z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy. Pobyt w ośrodkach ma trwać ok. sześciu miesięcy. To czas na zalegalizowanie pobytu, porady zawodowe czy naukę języka polskiego. Po okresie adaptacji uchodźcy muszą się usamodzielnić, aby rozpocząć nowe życie w Polsce. Rodziny, posiadające dzieci w wieku szkolnym, powinny pozostać w ośrodkach do czasu zakończenia zajęć w szkołach.
Ewakuowani to osoby polskiego pochodzenia – posiadające Kartę Polaka (ew. spełniający kryteria jej otrzymania) lub mogące w inny, udokumentowany sposób potwierdzić polskie pochodzenie – oraz ich najbliżsi członkowie rodziny.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych prowadzi bank ofert, który gromadzi informacje o wszelkich formach pomocy, jaką zadeklarują dla uchodźców samorządy, instytucje czy osoby prywatne. Obecnie zarejestrowanych jest już ok. 110 ofert, z których część ma charakter kompleksowy – dotyczy pracy wraz z mieszkaniem.
Ok. 20 takich ofert pochodzi od lokalnych samorządów. Niektóre miasta, np. Wrocław i Wałbrzych zadeklarowały gotowość przyjęcia po trzy rodziny. Ewakuowanych zaprosiły też m.in. Orzysz, Biała Podlaska, Świdnica, Wieluń, Sopot i Bydgoszcz.
Według MSW, dotychczas przekazano oferty około 70 osobom. Część z nich podjęła wstępne rozmowy z oferentami. Kilka rodzin odbyło już wizyty w miejscach przyszłego osiedlenia.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/pierwsi-uchodzcy-z-donbasu-opuscili-osrodek-w-rybakach/rk9bdk

Previous Pisz: 11 - latka potrącona przez ciągnik
Next Pijany mężczyzna próbował okraść supermarket

You might also like

Wiadomości Region

Okres przedświąteczny nie wpłynie na godziny pracy urzędów w regionie

Większość głównych urzędów w woj. warmińsko-mazurskim nie zmienia godzin pracy w okresie okołoświątecznym. Krócej niż w typowe dni robocze będą obsługiwani w Wigilię i sylwestra klienci olsztyńskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Wiadomości Region

Przy­by­wa sy­gna­łów o po­ża­rach sadzy w ko­mi­nach

Przy­by­wa sy­gna­łów o po­ża­rach sadzy w ko­mi­nach. Przez ostat­nie go­dzi­ny war­miń­sko-ma­zur­scy stra­ża­cy wy­jeż­dża­li do ta­kich po­ża­rów 8 razy.  Na szczęście we wszystkich przypadkach ratownicy szybko opanowali i ugasili ogień. Strażacy

Wiadomości Region

Na polach Grunwaldu odbyła się inscenizacja bitwy z 1410 roku

Uroczystości w 607. rocznicę bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim odbyły się na Wzgórzu Pomnikowym w Grunwaldzie. W apelu, oprócz wojska, wzięli udział harcerze uczestniczący w Zlocie Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich.