Pod koniec lipca na ulicach Olsztyna pojawią się miejskie rowery
Już pod koniec lipca na ulicach Olsztyna pojawią się miejskie rowery. Będzie je można wypożyczyć w 10 stacjach zlokalizowanych na terenie miasta.
Stworzeniem i obsługą systemu olsztyńskiego roweru miejskiego zajmie się konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roove S.A. Na zrealizowanie zadania ma 40 dni. Na początek na ulicach pojawi się 110 jednośladów. Będzie je można pozostawić w obrębie stacji lub za wyższą opłatą w innym, dowolnym miejscu. Na razie projekt będzie prowadzony pilotażowo. O tym, czy będzie kontynuowany i rozszerzony w kolejnych latach, zadecydują sami użytkownicy.
Na wersję próbną systemu miasto przeznaczyło 364 tys. zł. Oprócz zakupu jednośladów i przygotowania stacji wykonawca będzie zobowiązany do stworzenia strony internetowej, która umożliwi m.in. zarejestrowanie się w systemie. Poza tym będzie musiał uruchomić aplikację mobilną, dzięki której ma być możliwe zlokalizowanie rowerów i stacji parkowania, rezerwacja jednośladu albo wyznaczenie trasy do najbliższego pojazdu.
Olsztyński ratusz chce, aby miejskie rowery nie ważyły więcej niż 20 kg, miały co najmniej sześciobiegową tylną piastę i koła o średnicy od 26 do 28 cali. Jednoślady mają być także pomalowane w kolorach miasta. Rama i kierownica będą jasnoszare, błotniki, korby pedałów oraz osłona łańcucha ciemnoszary zaś obręcze i kosz zostaną pomalowane na kolor limonki.
Miejskie rowery będzie można wypożyczyć w 10 stacjach, które ulokowane zostaną się m.in. przy bibliotece w Kortowie, starym ratuszu na Starówce, w okolicach Placu Konstytucji 3 Maja i skrzyżowaniu Piłsudskiego z Kościuszki. Inne wytypowane lokalizacje to: Kapitańska (okolice pętli Plaża Miejska), Wilczyńskiego/Kanta/Boenigka, Wańkowicza/Orłowicza, Piłsudskiego (okolice Aquasfery), Plac Roosevelta oraz Jagiellońska/Limanowskiego/Sybiraków.
Pilotażowy projekt ORM ma potrwać do 2 grudnia. Jeżeli się sprawdzi i użytkownicy będą zadowoleni, to miasto planuje w kolejnych latach rozbudować system.
https://olsztyn.onet.pl/olsztyn-w-lipcu-ruszy-rower-miejski/wlr369d
You might also like
30 – letni recydywista napadł na kobietę w sklepowej toalecie
Trzymiesięczny areszt zastosował sąd wobec 30-letniego mężczyzny, który w czwartek w toalecie jednego z supermarketów przy ul. Dworcowej w Olsztynie napadł na kobietę. Mężczyzna narzucił jej na głowę kurtkę i
Przewodniczący jednej z komisji wyborczych przyszedł do pracy pod wpływem alkoholu
Trwają wybory do europarlamentu. W Polsce, jak i w 20 innych krajach UE, wybieramy dziś przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w naszym kraju otwarte zostały o godzinie 7, a
Fatalny finał dyskusji o polityce
Najpierw do szpitala, a następnie do policyjnego aresztu trafił mężczyzna, który pokłócił się ze znajomym o Prezydenta Rosji. 58-latek pobił swojego kolegę do nieprzytomności. Myśląc, że go zabił postanowił popełnić

