Powstała Grunwaldzka Akademia Miecza
Doskonalenie umiejętności cięć i uderzeń mieczem, prowadzenie treningów kondycyjnych, nauka średniowiecznych tańców – umiejętności te będą zdobywać członkowie bractw rycerskich w powstającej Grunwaldzkiej Akademii Miecza. Warsztaty ruszają w lutym przyszłego roku.
Z warsztatów będą mogli korzystać członkowie bractw rycerskich, którzy chcą profesjonalnie zająć się walkami rycerskimi. Pojedynki oraz walki toczone przez członków bractw od kilku lat bardziej przypominają sportowe zmagania. Drużyny rycerskie reprezentujące kraje i regiony powstają na wzór sportowych kadr.
Grunwaldzka Akademia Miecza rusza 7 lutego w Nidzicy, zakończy się pod koniec kwietnia turniejem w litewskim Kownie. Organizatorzy przygotowali dla uczestników warsztatów 40 miejsc, przyjmowanie zgłoszeń trwało zaledwie kilka godzin.
W ubiegłym roku powstała międzynarodowa organizacja zrzeszająca bractwa rycerskie, odtwarzające inscenizacje średniowiecznych bitew czy pojedynków. Według organizatorów inscenizacji bitwy pod Grunwaldem, to krok do tego, by ruch rycerski stał się w pełni profesjonalny. Średniowieczni rekonstruktorzy są zainteresowani nawet walkami typu full-contact, przypominającymi walki na sportowych arenach.
W Grunwaldzie widzowie oglądali już takie zmagania. W zeszłym roku odbyły się tam bowiem Profesjonalne Walki Rycerskie podobne do gal bokserskich czy mieszanych sztuk walki. Pojedynki rycerzy odbywają się bowiem na specjalnie przygotowanych arenach i są oceniane przez zakontraktowanych sędziów. Regulamin w Profesjonalnych Walkach Rycerskich dopuszcza bardzo wiele brutalnych zachowań, takich jak uderzenia rantem tarczy, rzuty zapaśnicze czy kopniaki. Rycerze sportowcy mają na sobie kopie uzbrojenia datowanego na XIII-XVII wiek. Jedynym obowiązkowym, niehistorycznym ochraniaczem jest suspensor, czyli osłona na krocze.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/powstala-grunwaldzka-akademia-miecza/3gn0l
You might also like
Rozrasta się Warmińsko – Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna
1,67 mld zł mają wynieść nakłady inwestycyjne firm, które uzyskały w tym roku zezwolenia na rozpoczęcie działalności w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej; zatrudnienie w powstających zakładach ma znaleźć 1,4 tys.
Warmińsko-mazurska policja prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnego serwisu filmowego
Do 8 lat więzienia grozi czterem osobom podejrzanym o nielegalne rozpowszechnianie filmów w internetowym serwisie filmowym. Będą one także odpowiadać za pranie brudnych pieniędzy. Warmińsko-mazurska policja prowadzi śledztwo ws. nielegalnego
27-latek zginął w wypadku koło Iławy
27-latek zginął w wypadku w gminie Kisielice koło Iławy – poinformowała policja. Mężczyzna jechał bez kasku i nie miał uprawnień do kierowania jednośladem. Po północy w gminie Kisielice 27-letni mężczyzna