Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady

Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady

Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady tj. rozwiązania, które ma chronić zarazem przydrożne aleje drzew i kierowców jadących tymi trasami. Pomysłu na bufostradę szukano rok.
Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Olsztynie poinformował, że dwóch uczestników konkursu na bufostradę zostało zaproszonych do dalszego postępowania, tj. do negocjacji warunków wykonania projektu technicznego oraz prototypu zaproponowanych koncepcji.
Pierwszy z uczestników konkursu zaproponował otoczenie drzewa pierścieniem z plastikowej siatki ogrodowej, która nie będzie przeszkadzała we wzroście drzewa. Wedle tej koncepcji przestrzeń między siatką, a drzewem należy wypełnić zbitą ziemią z drobnymi kamykami i nasionami trawy. Taka konstrukcja, po obrośnięciu trawą, nie będzie się rzucała w oczy, a korzenie trawy dodatkowo wzmocnią całe urządzenie. Jak podaje autor pomysłu, przy uderzeniu auta w drzewo, ziemia rozpłaszczając się, rozproszy siłę uderzenia.
Drugi pomysł polega na wprowadzeniu oznakowania pionowego, które ma uświadamiać kierowcom odmienne od standardowych warunki ruchu na drogach, przy których rosną drzewa. Zaproponowano nazwanie poszczególnych alei w sposób charakterystyczny i przyciągający uwagę, np. Aleja Olsztyńska i ustawienie przy tych alejach znaków, czy plakatów z odpowiednimi piktogramami informującymi o wjeździe w obszar alei o danej nazwie. W ocenie autora tej koncepcji takie znaki będą sygnałem dla kierowcy, że wjeżdża na odcinek drogi o specyficznym charakterze oraz, że powinien dopasować swoje zachowanie i prędkość do warunków otoczenia.
Oba warianty bufostrady będą teraz wykonane jako prototypy i oceniane przez specjalistyczny instytut badawczy. W przypadku pomyślnego przejścia testów, rozwiązania będą sprawdzane na wybranych odcinkach dróg wojewódzkich.
Olsztyński ZDW pomysłów na bufostradę szukał przez rok. Potrzebę wyłonienia takiego rozwiązania argumentowano tym, że rosnące przy drodze aleje drzew z jednej strony stanowią poważne niebezpieczeństwo dla kierowców, zaś z drugiej są charakterystycznym elementem warmińsko-mazurskiego krajobrazu. Przez wiele lat drogowcy z warmińsko-mazurskiego wycinali przydrożne aleje drzew argumentując to poprawą bezpieczeństwa na szosach. Od kilku lat ograniczono wycinki starych alei (niektóre mają po 150 lat i są nazywane wyznacznikiem krajobrazowym regionu), a drogowcy prowadzą nasadzenia tam, gdzie jest szeroki pas drogowy (robią to w odległości kilku metrów od jezdni).

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/dwa-pomysly-bufostrady-beda-testowane-przez-drogowcow/21dq8s

Previous Tragiczny finał nocnej jazdy quadem
Next Gala Teatralna zakończyła 24. Olsztyńskie Spotkania Teatralne

You might also like

Wiadomości Region

Zapadł czwarty wyrok w sprawie śmiertelnego pobicia 1,5 rocznego Szymona

Na karę 7 lat i 8 miesięcy więzienia elbląski sąd okręgowy skazał  mężczyznę za śmiertelne pobicie półtorarocznego syna konkubiny. Mężczyzna uderzył dziecko w brzuch. Chłopiec, któremu nie udzielono na czas

Wiadomości Region

Mieszkańcy Korsz protestowali w Bezledach

Mieszkańcy Korsz protestowali w Bezledach przeciwko zakładowi utylizacji akumulatorów. Twierdzą, że firma emituje szkodliwy ołów, który zagraża bezpieczeństwu. Poprzednie akcje mieszkańców nie przyniosły skutku, dlatego zdecydowali się blokować dojazd do

Wiadomości Region

Nowe Miasto Lubawskie: Policjanci wraz ze strażakami uratowali dwa jelenie uwięzione w rzece

Dwa jelenie uwięzione w lodowatym korycie rzeki uratowali policjanci wspólnie ze strażakami. Zwierzęta nie mogły same wydostać się z lodowatej wody z uwagi na oblodzone brzegi. Dzięki zgłoszeniu mieszkańca powiatu