Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady

Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady

Warmińsko-mazurscy drogowcy będą testowali dwa pomysły bufostrady tj. rozwiązania, które ma chronić zarazem przydrożne aleje drzew i kierowców jadących tymi trasami. Pomysłu na bufostradę szukano rok.
Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) w Olsztynie poinformował, że dwóch uczestników konkursu na bufostradę zostało zaproszonych do dalszego postępowania, tj. do negocjacji warunków wykonania projektu technicznego oraz prototypu zaproponowanych koncepcji.
Pierwszy z uczestników konkursu zaproponował otoczenie drzewa pierścieniem z plastikowej siatki ogrodowej, która nie będzie przeszkadzała we wzroście drzewa. Wedle tej koncepcji przestrzeń między siatką, a drzewem należy wypełnić zbitą ziemią z drobnymi kamykami i nasionami trawy. Taka konstrukcja, po obrośnięciu trawą, nie będzie się rzucała w oczy, a korzenie trawy dodatkowo wzmocnią całe urządzenie. Jak podaje autor pomysłu, przy uderzeniu auta w drzewo, ziemia rozpłaszczając się, rozproszy siłę uderzenia.
Drugi pomysł polega na wprowadzeniu oznakowania pionowego, które ma uświadamiać kierowcom odmienne od standardowych warunki ruchu na drogach, przy których rosną drzewa. Zaproponowano nazwanie poszczególnych alei w sposób charakterystyczny i przyciągający uwagę, np. Aleja Olsztyńska i ustawienie przy tych alejach znaków, czy plakatów z odpowiednimi piktogramami informującymi o wjeździe w obszar alei o danej nazwie. W ocenie autora tej koncepcji takie znaki będą sygnałem dla kierowcy, że wjeżdża na odcinek drogi o specyficznym charakterze oraz, że powinien dopasować swoje zachowanie i prędkość do warunków otoczenia.
Oba warianty bufostrady będą teraz wykonane jako prototypy i oceniane przez specjalistyczny instytut badawczy. W przypadku pomyślnego przejścia testów, rozwiązania będą sprawdzane na wybranych odcinkach dróg wojewódzkich.
Olsztyński ZDW pomysłów na bufostradę szukał przez rok. Potrzebę wyłonienia takiego rozwiązania argumentowano tym, że rosnące przy drodze aleje drzew z jednej strony stanowią poważne niebezpieczeństwo dla kierowców, zaś z drugiej są charakterystycznym elementem warmińsko-mazurskiego krajobrazu. Przez wiele lat drogowcy z warmińsko-mazurskiego wycinali przydrożne aleje drzew argumentując to poprawą bezpieczeństwa na szosach. Od kilku lat ograniczono wycinki starych alei (niektóre mają po 150 lat i są nazywane wyznacznikiem krajobrazowym regionu), a drogowcy prowadzą nasadzenia tam, gdzie jest szeroki pas drogowy (robią to w odległości kilku metrów od jezdni).

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/dwa-pomysly-bufostrady-beda-testowane-przez-drogowcow/21dq8s

Previous Tragiczny finał nocnej jazdy quadem
Next Gala Teatralna zakończyła 24. Olsztyńskie Spotkania Teatralne

You might also like

Wiadomości Region

Janusz D. winny znęcania się nad żoną

Na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata skazał w piątek Sąd Rejonowy w Iławie Janusza D., oskarżonego o znęcanie się nad swoją żoną Lucyną D. –

Wiadomości Region

Ostróda: Kierowca, który uciekł z miejsca wypadku usłyszał zarzuty

Kierowcy, który we wtorek w Ostródzie potrącił 19-latkę na przejściu dla pieszych, a potem uciekł z miejsca wypadku i spalił auto, zostały postawione zarzuty. Chodzi o spowodowanie wypadku i nieudzielenie

Wiadomości Region

Ponad pół miliona złotych wyda powiat olsztyński na remonty kilku lokalnych dróg.

Ponad pół miliona złotych wyda powiat olsztyński na remonty kilku lokalnych dróg. Pieniądze te uzyskano dzięki temu, że inne inwestycje przeprowadzono taniej niż zakładano. Prace zaplanowano na październik. Nowa nawierzchnia