Rozbito grupę przestępczą odpowiedzialną za legalizowanie pobytu cudziemców

Rozbito grupę przestępczą odpowiedzialną za legalizowanie pobytu cudziemców

Nawet pół tysiąca obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii czy Iraku mogło przebywać w Polsce nielegalnie. Funkcjonariusze CBŚP i straży granicznej, wraz z prokuraturą, rozbili grupę przestępczą, zajmującą się legalizowaniem pobytu cudzoziemców w naszym kraju. Zatrzymano w sumie 16 osób.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest od stycznia 2018 roku przez funkcjonariuszy CBŚP z Olsztyna oraz z Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy. Nadzoruje je podlaski wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Mundurowi wpadli na trop zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się w ułatwianiu pobytu cudzoziemcom na terytorium RP, m.in. poprzez fałszowanie dokumentów.
Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że grupa działająca na terenie całego kraju zajmowała się legalizacją pobytu w Polsce m.in. obywateli Pakistanu, Syrii, Algierii, Iraku, Egiptu, Libii, Iranu i Indii. Według śledczych, niemal 500 cudzoziemców mogło przebywać na terenie naszego kraju wbrew przepisom.
Mechanizm działania grupy polegał na organizowaniu cudzoziemcom dokumentów, pozwalających im na ubieganie się o udzielenie przez właściwego wojewodę zezwolenia na pobyt czasowy i pracę. Członkowie grupy reprezentowali także cudzoziemców w prowadzonych postępowaniach administracyjnych.
Po zebraniu informacji mundurowi zorganizowali działania zakrojone na szeroką skalę. W akcji wymierzonej w rozbicie grupy wzięło udział ponad 100 funkcjonariuszy SG i CBŚP. Przeszukano jednocześnie kilkadziesiąt miejsc terenie województwa mazowieckiego, małopolskiego i śląskiego. W miejscach zamieszkania i użytkowania podejrzanych, funkcjonariusze zabezpieczyli liczną dokumentację, komputery, elektroniczne nośniki pamięci i blisko 250 tys. zł w różnej walucie.
Zatrzymano w sumie 16 podejrzanych. W tym 13 Polaków i trzech obywateli Ukrainy. Według wstępnych ustaleń, w wyniku przestępczego procederu mogli osiągnąć zyski sięgające blisko 920 tys. euro.
W Prokuraturze Krajowej w Białymstoku wszyscy usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ułatwiania pobytu cudzoziemcom na terytorium Polski w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Grozi im pięć lat więzienia. Pięciu podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.  Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania.

https://olsztyn.onet.pl/cbsp-i-straz-graniczna-rozbili-grupe-legalizujaca-pobyt-cudzoziemcow/5pjf02p

Previous Nowości w sportowym kalendarium Olsztyna
Next Policja poszukuje 3 - letniej Amelii i jej mamy

You might also like

Wiadomości Kraj

Mariusz T. został uznany za osobę niebezpieczną i zostanie umieszczony w specjalnym ośrodku

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uznał, że Mariusz T. jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku. SA utrzymał decyzję sądu I instancji. Orzeczenie jest prawomocne. Mariusz T.

Wiadomości Kraj

Kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło nową wersję aplikacji mobilnej „Moja Komenda”, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego, który opiekuje się naszym rejonem zamieszkania. Aplikacja „Moja Komenda” umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w

Wiadomości Kraj

Już od jutra rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich

Już od jutra rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce ma do rozdania ponad 23 miliardy euro. W tym roku nie