Sąd oddalił protest w sprawie budowy wieży granicznej koło Braniewa

Sąd oddalił protest w sprawie budowy wieży granicznej koło Braniewa

Bez przeszkód może ruszyć budowa wieży obserwacyjnej na polsko-rosyjskiej granicy w miejscowości Rusy koło Braniewa. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę mieszkańca wsi na lokalizacji wieży.
Wzdłuż 200 kilometrowej granicy między Polską a obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej powstało już 6 wież obserwacyjnych dla straży granicznej. Budowle są wyposażone w sprzęt do całodobowej obserwacji granicy.
Siódma miała powstać w miejscowości Rusy. Jednak na lokalizację budowli tuż przy swojej posesji nie zgodził się mieszkaniec wsi, Leszek Sadowski. Wniósł on skargę na decyzję wójta gminy Braniewo do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu, a gdy ten organ podtrzymał zgodę wójta, zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Sadowski powiedział, że on, jak i inni mieszkańcy wsi nie kwestionują potrzeby budowy wieży na granicy, ale nie godzą się, by była ona zbudowana w bezpośrednim sąsiedztwie ich zabudowań.
Mieszkaniec wsi Rusy wniósł skargę do WSA, wskazując, że wieża obserwacyjna budowana na potrzeby straży granicznej ma charakter ponadlokalny i jej budowa powinna być uzgodniona z marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Poza tym – jak wskazał- jej powstanie może wpłynąć na obszary Natura 2000 i dlatego budowę – w jego ocenie – musi poprzedzić decyzja środowiskowa wydana przez Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Wojewódzki Sąd Administracyjny na posiedzeniu oddalił skargę mieszkańca. W uzasadnieniu sąd wskazał, że inwestycja celu publicznego jaką jest wieża obserwacyjna jest inwestycją lokalną i nie musi być uzgodniona z marszałkiem województwa oraz nie wymaga wydania decyzji środowiskowej. Sąd podkreślił, że wybór lokalizacji inwestycji zależy od inwestora.
Wyrok jest prawomocny, przysługuje od niego skarga kasacyjna do NSA. Sadowski powiedział, że złoży taką skargę.
Wieże wyposażone w sprzęt do obserwacji w dzień i w nocy, przez 24 godziny na dobę, mają służyć funkcjonariuszom straży granicznej do obserwacji i nadzoru nad odcinkami granicy państwowej. Obraz z kamer będzie przekazywany do tzw. Lokalnych Ośrodków Nadzoru umiejscowionych w placówkach straży granicznej.
Obiekty zlokalizowane są w różnej odległości od granicy państwowej. Nie są zamaskowane, lecz doskonale widoczne, chociażby dlatego, że mają po 35 i 50 metrów wysokości, czyli sięgają 11. i 15. piętra.
Łączny koszt budowy wież to ponad 14 mln zł. Inwestycja ma dofinansowanie z unijnych pieniędzy, które wynosi 75 proc. i pochodzi z Funduszu Granic Zewnętrznych.
200-kilometrowa polsko-rosyjska granica w całości biegnie wzdłuż granic woj. warmińsko-mazurskiego. Jest to zewnętrzna granica Unii Europejskiej. Podróżni przekraczają ją na drogowych przejściach granicznych w Gronowie, Grzechotkach, Bezledach i Gołdapi.
W ubiegłym roku przez polsko-rosyjskie drogowe przejścia graniczne przejechało 3,2 mln Polaków i 3,3 mln Rosjan. Rok wcześniej w 2013 lądową granicę przekroczyło 2,9 mln Polaków i 3,2 mln Rosjan.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/sad-oddalil-skarge-mieszkanca-na-budowe-wiezy-na-granicy-z-rosja/b5jq95

Previous Olsztyn: Policja poszukuje tego mężczyzny w związku z zabójstwem 87 - latki
Next Mrągowo: Policjanci interweniowali w sprawie psa zamkniętego w rozgrzanym samochodzie

You might also like

Wiadomości Region

Prokuratura w Piszu wszczęła śledztwo w sprawie śmierci 16 – latka w jeziorze Orzysz

Dzisiaj zostanie formalnie wszczęte śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci 16-letniego uczestnika kolonii. Nastolatek najprawdopodobniej utonął wczoraj na strzeżonym kąpielisku w jeziorze Orzysz – poinformowała Prokuratura Rejonowa w Piszu. Do

Wiadomości Region

Trzy osoby ranne w zderzeniu busa z pociągiem

Zatrzymane prawo jazdy i dowód rejestracyjny to efekt niebezpiecznego zachowania kierującego busem, który wjechał na przejazd kolejowy doprowadzając do zderzenia z pociągiem. 44-letni kierowca tłumaczył się tym, ze nie zauważył

Wiadomości Region

Znamy datę tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę 16 lipca.Imprezy towarzyszące wydarzeniu, m.in. turnieje rycerskie, będą się odbywać już od środy. Muzeum Bitwy pod Grunwaldem opublikowało ramowy program tegorocznych