Sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku Czesława Małkowskiego do 18 grudnia
Do 18 grudnia sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku skazującego za gwałt byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. 14 dniowy, określony przepisami termin, został przedłużony.
21 września sąd rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na karę 5 lat bezwzględnego więzienia. Były prezydent został uznany winnym zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały zarzuty dotyczące molestowania. Wyrok nie jest prawomocny.
Były prezydent zgodził się na podanie pełnych danych i publikację swego wizerunku.
Po tygodniu od publikacji wyroku do sądu rejonowego w Ostródzie wpłynęły wnioski stron o uzasadnienie wyroku ws. byłego prezydenta Olsztyna. Pisemne uzasadnienie wyroku potrzebne jest stronom do złożenia apelacji do sądu II instancji w tym przypadku do sądu okręgowego w Elblągu. Zaskarżenie wyroku zapowiadał po jego publikacji były prezydent Olsztyna, złożenia apelacji nie wykluczyła także prokuratura okręgowa w Białymstoku.
Jak poinformowała rzeczniczka sądu okręgowego w Elblągu sędzia Dorota Zientara, z uwagi na to, że sprawa jest skomplikowana i obszerna, przewodnicząca składu orzekającego złożyła wniosek do prezesa sądu w Ostródzie o przedłużenie 2 tygodniowego terminu na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Termin 14 dniowy określają przepisy. Prezes wyraził zgodę na przedłużenie terminu do 18 grudnia. Jest więc mało prawdopodobne, by jeszcze w tym roku sąd II instancji, czyli sąd okręgowy w Elblągu rozpatrzył ewentualne apelacje stron.
Poza wyrokiem bezwzględnego więzienia sąd rejonowy w Ostródzie zakazał byłemu prezydentowi Olsztyna przez sześć lat kontaktować się z główną pokrzywdzoną. Małkowski ma też zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji samorządu terytorialnego przez sześć lat. Proces z uwagi na charakter zarzucanych Małkowskiemu czynów odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Niejawne było także uzasadnienie ustne wyroku.
Sprawa przed ostródzkim sądem trwała cztery lata, jej akta liczą 52 tomy, a wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.
Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/do-18-grudnia-pisemne-uzasadnienie-wyroku-w-sprawie-bylego-prezydenta-olsztyna/fj4dgx
You might also like
Rekordowa kwesta na rzecz olsztyńskich cmentarzy
Podczas dorocznej kwesty 1 listopada na olsztyńskich cmentarzach zgromadzonych zostało 23 566 zł. To była już XVII edycja zbiórki na rzecz ratowania zabytkowych cmentarzy stolicy regionu. Tradycyjnie już wzięło w
W Olsztynie nie będzie już obowiązywać zakaz sprzedaży alkoholu w pobliżu kościołów
W Olsztynie nie będzie już obowiązywać gminny przepis zakazujący usytuowania punktów sprzedaży i podawania alkoholu w odległości mniejszej niż 50 metrów od kościołów – uprawomocnił się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
Oddano kolejny odcinek obwodnicy Olsztyna
Można już jeździć 9-kilometrowym odcinkiem między węzłami drogowymi Olsztyn Wschód i Olsztyn Jaroty. W ramach inwestycji stworzono trzy węzły drogowe – Jaroty, Pieczewo oraz Olsztyn Wschód. Inwestorem obwodnicy jest olsztyński