Rozpoczęła się druga edycja WaMa Film Festiwal

Rozpoczęła się druga edycja WaMa Film Festiwal

Rozpoczęła się druga edycja WaMa Film Festiwal, która w tym roku poświęcona będzie tematyce wielokulturowości. Oprócz dwóch konkursów filmowych w ramach imprezy odbędą się warsztaty, pokazy dla dzieci i debata “Muzułmanie i Polacy”.
WaMa Film Festiwal to impreza poświęcona koprodukcjom filmowym, podczas której filmy oceniane są w dwóch konkursach: Międzynarodowym Konkursie Koprodukcji Filmowych oraz w Konkursie Filmów Krótkich. W tym roku tematem przewodnim pokazywanych na imprezie filmów będzie wielokulturowość. Tematyka ściśle wiąże się z Warmią i Mazurami, gdzie od lat mieszka wiele mniejszości narodowych i etnicznych.
W konkursie głównym zostaną w tym roku pokazane filmy nie tylko z Europy (np. “Młodość” nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino wyprodukowana w kooperacji Francji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Włoch) lecz także z Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Jednym z wyświetlanych w tym konkursie filmów będzie opowieść o współczesnych Chinach “Nawet góry przeminą” w reżyserii Zhangke Jia (kooperacja Chin, Francji i Japonii).
Filmy w konkursie głównym oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżysera i scenarzysty Janusza Kondratiuka.
W konkursie filmów krótkich zostanie wyświetlonych 13 filmów, które w ocenie organizatorów mogą zainteresować głównie młodszych widzów. Będą to m.in. “Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” Justyny Mytnik, czy “Dzień babci” Miłosza Sakowskiego. Jury, które będzie oceniało te filmy będzie obradowało pod przewodnictwem Jerzego Hoffmana.
Festiwal potrwa pięć dni, w tym czasie w holu biblioteki wojewódzkiej na olsztyńskiej starówce będzie można oglądać statuetkę Oscara przyznaną “Idzie”. Przywiezie ją na Warmię gość imprezy, producent filmowy Piotr Dzięcioł.
W ramach imprez festiwalowych zaplanowano także debatę na temat relacji polsko-muzułmańskich. W dyskusji tej wezmą udział naukowcy olsztyńskiego uniwersytetu specjalizujący się w tematyce wielokulturowości, m.in. dr hab. Degefe Gemechu oraz prof. Selim Chazbijewicz, a także pełnomocnik marszałka regionu ds. mniejszości narodowych i etnicznych Wiktor Leyk, czy szefowa polskiego oddziału Amnesty International Draginja Nadażdin.
Młodzi Ukraińcy będą zaś uczestniczyć w festiwalowych warsztatach.
Odrębną sekcję na festiwalu przewidziano dla dzieci. Wyświetlane najmłodszym filmy będą dotyczyły nie tematyki wielokulturowości ale ekologii i bezpieczeństwa. W olsztyńskim teatrze lalek przedszkolaki i uczniowie młodszych klas będą mogli oglądać filmy m.in. o misiu Parauszku, który w powszechnej opinii zachorował z przepracowania, choć w rzeczywistości źle się czuł z powodu objedzenia się batonami i chipsami, zaplanowano też projekcje nieśmiertelnych bajek o Reksiu, czy Koziołku Matołku.
Wstęp na wszystkie pokazy w ramach festiwalu jest bezpłatny.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/w-olsztynie-rusza-wama-film-festiwal-poswiecony-wielokulturowosci/8d35hp

Previous Trwa kompletowanie załogi do pracy na lotnisku regionalnym w Szymanach
Next Sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku Czesława Małkowskiego do 18 grudnia

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Olsztyn: 13 placówek edukacyjnych dotkniętych zakażeniami koronawirusem

W 13 placówkach edukacyjnych podlegających samorządowi Olsztyna występują utrudnienia w związku z zakażeniami koronawirusem. Zakażenia wystąpiły też wśród pracowników miejskiego żłobka – poinformowała rzecznik prasowa ratusza. Wiele prywatnych przedszkoli w

Wiadomości Olsztyn

Drogowcy zaczęli remont na jednej z głównych arterii Olsztyna

Drogowcy zaczęli remont na jednej z głównych arterii Olsztyna – alei Piłsudskiego. Utrudnienia  mają potrwać prawie cztery miesiące. Prace są związane z budową ulicy Obiegowej. Utrudnienia na alei Piłsudskiego mają

Wiadomości Olsztyn

39 – latek trafił do aresztu wprost ze szpitala

Ze szpitala wprost do policyjnego aresztu trafił 39-latek, który pijany wtargnął wprost pod koła nadjeżdżającego pojazdu. Miał ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie. Okazało się, że ma do odbycia karę