Sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku Czesława Małkowskiego do 18 grudnia

Sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku Czesława Małkowskiego do 18 grudnia

Do 18 grudnia sąd w Ostródzie ma sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku skazującego za gwałt byłego prezydenta Olsztyna Czesława Małkowskiego. 14 dniowy, określony przepisami termin, został przedłużony.

 

21 września sąd rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na karę 5 lat bezwzględnego więzienia. Były prezydent został uznany winnym zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz usiłowania zgwałcenia, przy czym czynu tego miał się dopuścić wykorzystując relację zależności. Z powodu przedawnienia umorzone zostały zarzuty dotyczące molestowania. Wyrok nie jest prawomocny.
Były prezydent zgodził się na podanie pełnych danych i publikację swego wizerunku.
Po tygodniu od publikacji wyroku do sądu rejonowego w Ostródzie wpłynęły wnioski stron o uzasadnienie wyroku ws. byłego prezydenta Olsztyna. Pisemne uzasadnienie wyroku potrzebne jest stronom do złożenia apelacji do sądu II instancji w tym przypadku do sądu okręgowego w Elblągu. Zaskarżenie wyroku zapowiadał po jego publikacji były prezydent Olsztyna, złożenia apelacji nie wykluczyła także prokuratura okręgowa w Białymstoku.
Jak poinformowała rzeczniczka sądu okręgowego w Elblągu sędzia Dorota Zientara, z uwagi na to, że sprawa jest skomplikowana i obszerna, przewodnicząca składu orzekającego złożyła wniosek do prezesa sądu w Ostródzie o przedłużenie 2 tygodniowego terminu na sporządzenie pisemnego uzasadnienia wyroku. Termin 14 dniowy określają przepisy. Prezes wyraził zgodę na przedłużenie terminu do 18 grudnia. Jest więc mało prawdopodobne, by jeszcze w tym roku sąd II instancji, czyli sąd okręgowy w Elblągu rozpatrzył ewentualne apelacje stron.
Poza wyrokiem bezwzględnego więzienia sąd rejonowy w Ostródzie zakazał byłemu prezydentowi Olsztyna przez sześć lat kontaktować się z główną pokrzywdzoną. Małkowski ma też zakaz zajmowania kierowniczych stanowisk w jednostkach administracji samorządu terytorialnego przez sześć lat. Proces z uwagi na charakter zarzucanych Małkowskiemu czynów odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Niejawne było także uzasadnienie ustne wyroku.
Sprawa przed ostródzkim sądem trwała cztery lata, jej akta liczą 52 tomy, a wyrok zapadł po ponad 70 rozprawach.
Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 r. i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym, po wybuchu olsztyńskiej seksafery.
Mimo nierozstrzygniętej sprawy przed sądem w Ostródzie, w 2014 r. Małkowski wystartował w wyborach samorządowych kandydując na urząd prezydenta. W II turze przegrał rywalizację z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem, otrzymując 500 głosów mniej. Został jednak radnym Olsztyna i sprawuje obecnie ten mandat.

http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/do-18-grudnia-pisemne-uzasadnienie-wyroku-w-sprawie-bylego-prezydenta-olsztyna/fj4dgx

Previous Rozpoczęła się druga edycja WaMa Film Festiwal
Next W okolicy Jerzwałdu miłośnik historii znalazł miecz, który może mieć nawet 1700 lat

You might also like

Wiadomości Olsztyn

Rada Miasta będzie pracować nad zmianami w Strefach Płatnego Parkowania

Ostatnie zmiany w przepisach umożliwiły samorządom nowe regulacje w opłatach za postój w Strefach Płatnego Parkowania. Dotyczy to także Olsztyna. Dlatego zostały przygotowane propozycje nowych rozwiązań, jakie w naszym mieście

Wiadomości Olsztyn

Dwaj mężczyźni próbowali ukraść fragment linii tramwajowej – spowodowali straty na 200 tys. zł

Policjant  z Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie jadąc wieczorem rowerem ulicą Płoskiego usłyszawszy dźwięk piłowanego metalu, zatrzymał się i zauważył dwóch mężczyzn, którzy chcieli ukraść kabel trakcyjny mający zasilać

Wiadomości Olsztyn

OSiR posumował kończący się sezon

Pierwsze dni roku szkolnego to dobry czas do podsumowań minionych wakacji. Te były sukcesem Olsztyna i administrującego sportową infrastrukturą OSiR-u. Największym wyzwaniem było zapewnienie wypoczywającym bezpieczeństwa.   W czasie wakacji