Siedem firm chce budować drogę dojazdową do lotniska w Szymanach koło Szczytna
Siedem firm chce budować drogę dojazdową do lotniska w Szymanach koło Szczytna. Trasa połączy drogę krajową nr 57 z terminalem pasażerskim, powstającego lotniska regionalnego dla Warmii i Mazur.
Jak podał urząd marszałkowski w Olsztynie najkorzystniejszą ofertę opiewającą na 3,9 mln zł złożyła firma Strbag. Najdroższa oferta wskazywała koszt budowy drogi na ponad 6 mln zł. Teraz komisja konkursowa będzie oceniać oferty i w ciągu tygodnia wyłoni wykonawcę inwestycji.
Jeśli przetarg przebiegnie sprawnie, to 1 kwietnia wykonawca będzie mógł wejść na teren budowy, inwestycja zaś ma się zakończyć 30 września tego roku. Nowa trasa będzie przede wszystkim drogą dojazdową do lotniska, ale dzięki niej także kilka gospodarstw domowych, leżących w pobliżu, zyska połączenie z drogą krajową nr 57.
W myśl projektu, droga będzie miała szerokość 7 metrów, i po jednym pasie w każdą stronę. Wzdłuż całej trasy wybudowane zostaną dwie ścieżki: dla rowerzystów i dla pieszych. Przy drodze zainstalowanych zostanie 70 latarni. Przebudowana zostanie także infrastruktura podziemna.
Inwestycja musi być rozliczona w 2015 roku, aby nie przepadła unijna dotacja. Koszt całości, w tym budowy płyty lotniska oraz terminalu, szacowany jest na 205 mln złotych. Unijne dofinansowanie ma wynieść 76 procent.
Regionalny port w Szymanach powstanie w miejscu dawnego lotniska wojskowego. Do końca II wojny światowej korzystało z niego lotnictwo niemieckie, a potem polskie lotnictwo wojskowe. Od 1996 roku na mocy decyzji ministra obrony narodowej służyło potrzebom lotnictwa cywilnego. W latach 1998-2003 liczba operacji lotniczych wahała się od 180 do 928 rocznie. Od tej pory lotnisko nie prowadzi regularnych połączeń lotniczych.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/7-firm-zainteresowanych-budowa-drogi-do-terminala-w-szymanach/pdgb5
You might also like
Ostróda: Akt oskarżenia przeciwko nieuczciwej szefowej
Kara do 2 lat pozbawienia wolności grozi szefowej jednej z firm z terenu powiatu ostródzkiego podejrzanej o naruszenie praw pracowniczych. 59-latce zarzuca się, że od początku 2011 roku do września
50 młodych Polaków z Europy odpoczywa pod Ostródą
“Młodzieżowy ambasador Polski” – tak brzmi nazwa projektu, w ramach którego blisko 50 młodych Polaków z różnych krajów Europy wypoczywa na obozie w Ostródzie. Podczas warsztatów uczą się, jak być
Tysiąc bezrobotnych z regionu ma szansę znaleźć zatrudnienie dzięki prywatnej agencji pracy
Tysiąc bezrobotnych z powiatów elbląskiego, ełckiego, bartoszyckiego i ostródzkiego ma szansę znaleźć zatrudnienie dzięki pośrednictwu prywatnej agencji pracy. Przetarg, ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, wygrał olsztyński Instytut Badawczo-Szkoleniowy.