Trwa śledztwo w sprawie nielegalnych odpadów z Wielkiej Brytanii

Trwa śledztwo w sprawie 220 ton odpadów z Wielkiej Brytanii, które trafiły do Polski nielegalnie pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu – podała dziś elbląska policja. Według śledczych zostaną one odesłane na koszt strony brytyjskiej.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, przy współpracy ze służbą celną oraz służbami ochrony środowiska z Polski i Wielkiej Brytanii.

Część tych odpadów odesłano już do Wielkiej Brytanii, na koszt strony brytyjskiej.

Sprawa zaczęła się w 2018 r., kiedy policja z Elbląga otrzymała informacje, że w pobliskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą stwierdzili na miejscu 150 ton zmagazynowanych odpadów. Były to zmieszane i sprasowane m.in. pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek i papier. Jak ustalono, te pozostałości po recyklingu nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku.

Jednocześnie policjanci z Elbląga, przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej, zabezpieczyli w gdyńskim porcie dwa kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa. Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane.

Kolejne działania doprowadziły do zatrzymania tira, który wjeżdżał na teren obserwowanej posesji, który również wiózł brytyjskie odpady.

Elbląscy Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska i The Environment Agency (EA) – brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom służby obu państw i dzięki tej współpracy wracają tam, skąd pochodzą.

W ocenie policji, sprawa jest wielowątkowa. W trakcie śledztwa sprawdzane są wszystkie okoliczności i informacje mogące potwierdzić, bądź wykluczyć udział w tym procederze podmiotów gospodarczych i osób zarówno z Wielkiej Brytanii, jak i Polski. Za nielegalny przywóz lub wywóz odpadów grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

https://olsztyn.onet.pl/elblag-220-ton-nielegalnych-odpadow-wroci-do-wielkiej-brytanii/6m1vyhm
Previous Radni Olsztyna obradowali po raz pierwszy w nowym roku
Next W Olsztynie zainaugurowano kampanię "Wolni - Niewolni"

You might also like

Wiadomości Kraj

Porywacze Amelki i jej mamy trafili do aresztu

Sąd zdecydował o trzymiesięcznych aresztach dla dwóch mężczyzn podejrzanych o pozbawienie wolności 25-latki i jej córki – poinformowała rzeczniczka Sądu Rejonowego w Białymstoku. Postanowienie  nie jest prawomocne, przysługuje na nie

Wiadomości Kraj

Polacy pożegnali Tadeusza Mazowieckiego

Były premier Tadeusz Mazowiecki spoczął na cmentarzu w podwarszawskich Laskach. Wybitnego Polaka żegnały tłumy, a na ręce jego rodziny spłynęły kondolencje z całego świata. Tadeusz Mazowiecki zmarł 28 października. W

Wiadomości Kraj

Trwają wybory do Parlamentu Europejskiego

Od godz. 7 trwa głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Otwartych zostało ponad 27 tys. lokali wyborczych. Głosować można do godz. 21. Polacy wybierają 51 eurodeputowanych. O jeden mandat ubiega