Uchodźcy z Mariupola i Donbasu kończą kurs języka polskiego
Uchodźcy ze wschodniej Ukrainy – przebywający w ośrodkach w Rybakach i Łańsku na Warmii – kończą kurs języka polskiego, który ma przygotować ich do samodzielnego życia w naszym kraju. W tym tygodniu czeka ich egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności.
Nauka polskiego jest częścią rządowego programu adaptacyjnego, przygotowującego uchodźców z Ukrainy do osiedlenia się w Polsce. Uczestniczą w nim osoby polskiego pochodzenia z grupy ewakuowanej w listopadzie ub. roku z okolic Mariupola i Donbasu z powodu trwającego tam konfliktu z prorosyjskimi separatystami.
Rodziny przebywające w Rybakach i Łańsku przez pół roku mają zapewnione miejsca w ośrodkach i całodzienne wyżywienie. W tym czasie powinny się zaaklimatyzować, załatwić formalności związane ze stałym pobytem i nauczyć języka polskiego.
Każdy z ponad 120 dorosłych uczestniczył w trwającym 180 godzin kursie języka z elementami nauki o polskiej historii i kulturze. Zajęcia prowadzone przez specjalistów ze stowarzyszenia “Wspólnota Polska” odbywały się kilka razy w tygodniu w grupach o różnym poziomie zaawansowania. Kurs zakończy się w poniedziałek, dzień później odbędzie się egzamin sprawdzający zdobyte umiejętności.
Do wtorkowego egzaminu przystąpią wyłącznie dorośli. Dzieci chodzą do polskich szkół; uczą się polskiego na lekcjach i w kontaktach z rówieśnikami. W ośrodkach, w których mieszkają, uczestniczą w dodatkowej nauce języka, która zakończy się w czerwcu. Po zakończeniu roku szkolnego rodziny uchodźców zaczną opuszczać ośrodki w Rybakach i Łańsku. W znalezieniu pracy i mieszkania w Polsce pomaga im Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które prowadzi bank ofert, gdzie swoje propozycje zgłaszają samorządy, fundacje, osoby prywatne i przedsiębiorcy.
Niektóre gminy zadeklarowały gotowość przyjęcia nawet kilku rodzin: np. Poznań i Warszawa – po 10, Gdańsk – 5, Wałbrzych i Opole – po 3, Gdynia – 2. Większość ofert pracy pochodzi z branży budowlanej, gastronomicznej, handlowej i turystycznej. Są także propozycje dla lekarzy, inżynierów i innych specjalistów.
Przebywająca od listopada w Polsce grupa 188 osób z Mariupola i Donbasu jest już drugą grupą uchodźców sprowadzoną przez polski rząd ze wschodniej Ukrainy. Również ci, którzy przyjechali w styczniu ub. roku, znaleźli mieszkania i pracę dzięki wsparciu samorządów i osób prywatnych z całego kraju. Starający się o przyjazd musieli udokumentować polskie pochodzenie; co najmniej jedna osoba w rodzinie musiała legitymować się Kartą Polaka.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/uchodzcy-z-mariupola-i-donbasu-koncza-nauke-jezyka-polskiego/9qvzgk
You might also like
Robert Kubica zrezygnował ze startu do niedzielnego etapu 70. Rajdu Polski
Robert Kubica zrezygnował ze startu do niedzielnego etapu 70. Rajdu Polski, dziewiątej rundy samochodowych mistrzostw Europy. Pierwszy odcinek specjalny tego dnia wygrał Kajetan Kajetanowicz. Na ostatnim sobotnim OS-ie, wskutek uderzenia
Ruszył proces w sprawie gruntów w Podlejkach
Przed olsztyńskim sądem okręgowym ruszyła sprawa Eriki Tyzak, która domaga się pieniędzy za grunty w Podlejkach. Kobieta wyliczyła swoje roszczenia na 2 miliony złotych. To odszkodowanie za gospodarstwo rolne oraz
Nowe Miasto Lubawskie: Śledczy wyjaśniają sprawę śmierci noworodka
Śledczy wyjaśniają okoliczności śmierci noworodka, którego ciało do szpitala w Nowym Mieści Lubawskim przyniosła 16-latka. Zarzuty w tej sprawie usłyszał już partner dziewczyny. Według nastolatki, dziecko urodziło się 7 marca