W nadleśnictwie Spychowo powstaje szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej
W nadleśnictwie Spychowo powstaje szlak turystyczny prezentujący fortyfikacje z czasów II wojny światowej, pozostałe po tzw. Szczycieńskiej Pozycji Leśnej. Poniemieckie bunkry mają być udostępnione do zwiedzania z początkiem wakacji.
Przygotowywana przez leśników trasa ma umożliwić turystom zwiedzanie schronów i innych umocnień dawnej Pozycji Szczycieńskiej, która w pierwszej połowie XX wieku stanowiła fragment linii obronnych osłaniających Prusy Wschodnie. Ścieżka edukacyjno-historyczna ma kształt pętli o długości 4 km i przebiega przez lasy w pobliżu wsi Połom przy drodze krajowej nr 59 z Warszawy na Mazury.
Nadleśnictwo już dwa lata temu zleciło inwentaryzację wszystkich zachowanych obiektów obronnych na swoim terenie. Do końca kwietnia wnętrza schronów mają być uprzątnięte, a zarośla przed wejściami do nich wycięte. Potem wzdłuż trasy zostaną ustawione tablice informacyjne, prezentujące historię tej pozycji obronnej oraz wyposażenie, konstrukcję i przeznaczenie poszczególnych typów fortyfikacji.
Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w konkursie przez lokalną Grupę Odnowy Wsi Spychowo.
Leśne fortyfikacje w okolicach Spychowa odnalazł i zinwentaryzował na podstawie archiwalnych map i dokumentów leśnik i miłośnik historii Waldemar Ostrowski. Jego zdaniem, turystom zostaną udostępnione obiekty dobrze zachowane i ciekawe pod względem historycznym, zlokalizowane między Spychowską Strugą a jeziorem Zyzdrój Mały.
Zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. schron bojowy do prowadzenia ognia czołowego i różnych typów tzw. schrony bierne, które miały ochraniać piechotę przed ostrzałem artyleryjskim wroga. Dodatkową atrakcją będzie rów przeciwpancerny z 1944 r. oraz liczne wykonane z betonowych kręgów stanowiska dla pojedynczych żołnierzy, nazywane potocznie “garnkami Kocha”.
Szczycieńska Pozycja Leśna (niem. Ortelsburger Waldstellung) przecinała Puszczę Piską i była częścią systemu obronnego dawnych Prus Wschodnich. Powstała w latach 1900-1944.
Początkowo składała się z murowanych blokhauzów i osłaniających je zasieków. Potem zastąpiły je konstrukcje żelbetowe, a fortyfikacje były kilkukrotnie modernizowane, wzmacniane i rozbudowywane. Budowy ostatnich schronów rozpoczęto w 1944 r. i już nie ukończono. W obu wojnach światowych wojska niemieckie wycofały się na zachód, nie broniąc tych pozycji. Po 1945 r. niektóre z tych obiektów służyły za schronienie oddziałom polskiego podziemia antykomunistycznego.
http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/warminsko-mazurskie-lesnicy-udostepnia-turystom-bunkry-z-czasow-ii-wojny/zjrwhl
You might also like
Nad Warmię i Mazury nadciągają groźne wiatry
We wtorek i w środę wietrzna aura może zapanować w kilku województwach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej może wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. W najbliższych dniach wystąpi silny
24-latek z powiatu nowodworskiego usłyszał zarzut zabójstwa
Młody mężczyzna, który przewoził w bagażniku ciało swojej matki, usłyszał zarzuty zabójstwa oraz prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. 24-latek z powiatu nowodworskiego został przesłuchany w piątek rano. Nie przyznał się
Pod Olsztynem doszło do karambolu kilkunastu aut
Pod Olsztynem na drodze S51 doszło dziś rano do karambolu kilkunastu aut. Dwie osoby zostały ranne. Policja ostrzega, że na drogach jest bardzo ślisko z powodu marznących opadów deszczu. Na