We wrześniu rozpoczną się międzynarodowe badania archeologiczne na Polach Grunwaldzkich

We wrześniu rozpoczną się międzynarodowe badania archeologiczne na Polach Grunwaldzkich

Kilkudziesięciu detektorystów weźmie udział we wrześniu w międzynarodowych badaniach archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Prowadzone czwarty rok z rzędu poszukiwania mają pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca bitwy z 1410 roku.

Tegoroczne badania zaplanowano od 9 do 16 września. Poza archeologami weźmie w nich udział 50 poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Anglii i Polski z w wykrywaczami metalu.
Prowadzone od 2014 roku międzynarodowe poszukiwania mają wyjaśnić, gdzie dokładnie rozegrała się wielka bitwa, w której wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. Naukowcy chcą zweryfikować hipotezy, że rzeczywistym miejscem głównego starcia był obszar na wschód i południe od wsi Grunwald, a nie – jak przyjmowano dotychczas w polskiej historiografii – na wschód i południe od Stębarku.
W poprzednich sezonach badawczych odnaleziono ponad 750 zabytkowych przedmiotów, w tym liczne groty strzał i bełty kusz, fragmenty uzbrojenia, ostrogi, okucia średniowiecznych pasów, monety i krzyżacką zaponę z inskrypcją “Ave Maria”, służącą do spinania płaszcza.
Najciekawsze znalezione artefakty można oglądać w gablotach grunwaldzkiego muzeum. Według muzealników wyniki prac prowadzonych w poprzednich trzech sezonach pokazały, że bitwa toczyła się na większym niż wcześniej zakładano i rozproszonym obszarze. Potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, w którym potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 roku.
Uczestnicy corocznych poszukiwań pod Grunwaldem mają nadzieję, że kiedyś uda się wyjaśnić również inne tajemnice jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Liczą choćby na odkrycie śladu zbiorowych grobów poległych rycerzy, co byłoby naukową sensacją na skalę światową.
W bitwie zginęło od 8 do 10 tysięcy ludzi walczących po obu stronach. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ubiegłego wieku natrafiono tam na kości zaledwie około 200 osób. W większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały przeniesione z innych miejsc.

https://olsztyn.onet.pl/archeolodzy-wznawiaja-badania-pola-bitwy-pod-grunwaldem/bpfqn38

Previous Od poniedziałku ruszą prace remontowe przy olsztyńskim "Manhattanie"
Next Olsztyn ponownie sfinansuje seniorom szczepienia przeciwko grypie

You might also like

Wiadomości Region

Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który dokonał napadu na bank w Działdowie

Funkcjonariusze policji zatrzymali mężczyznę, który dokonał napadu na bank w Działdowie. To 41-letni mieszkaniec Ciechanowa, pracownik piekarni w powiecie mławskim. Napad miał miejsce w poniedziałek. Zamaskowany mężczyzna wszedł do placówki

Wiadomości Region

12 osób zatrzymanych w związku z narkotykami w garnizonach w regionie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie postawiła zarzuty nielegalnego posiadania i handlu narkotykami 12 osobom, w tym sześciu żołnierzom zajmującym się rozprowadzaniem narkotyków w garnizonach na Warmii i Mazurach. Większość przyznała się

Wiadomości Region

Lidzbark Warmiński: Dwóch mężczyzn trafiło do szpitala po pijackiej awanturze

Kara do pięciu lat pozbawienia wolności grozi 17-letniemu mieszkańcowi Lidzbarka Warmińskiego, który w trakcie szarpaniny uderzył 20-latka butelką w twarz i ranił 17-latka, który próbował ich rozdzielić. Do zdarzenia doszło