We wrześniu rozpoczną się międzynarodowe badania archeologiczne na Polach Grunwaldzkich
Kilkudziesięciu detektorystów weźmie udział we wrześniu w międzynarodowych badaniach archeologicznych na Polach Grunwaldzkich. Prowadzone czwarty rok z rzędu poszukiwania mają pomóc w dokładnym zlokalizowaniu miejsca bitwy z 1410 roku.
Tegoroczne badania zaplanowano od 9 do 16 września. Poza archeologami weźmie w nich udział 50 poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Anglii i Polski z w wykrywaczami metalu.
Prowadzone od 2014 roku międzynarodowe poszukiwania mają wyjaśnić, gdzie dokładnie rozegrała się wielka bitwa, w której wojska polsko-litewskie pokonały zakon krzyżacki. Naukowcy chcą zweryfikować hipotezy, że rzeczywistym miejscem głównego starcia był obszar na wschód i południe od wsi Grunwald, a nie – jak przyjmowano dotychczas w polskiej historiografii – na wschód i południe od Stębarku.
W poprzednich sezonach badawczych odnaleziono ponad 750 zabytkowych przedmiotów, w tym liczne groty strzał i bełty kusz, fragmenty uzbrojenia, ostrogi, okucia średniowiecznych pasów, monety i krzyżacką zaponę z inskrypcją “Ave Maria”, służącą do spinania płaszcza.
Najciekawsze znalezione artefakty można oglądać w gablotach grunwaldzkiego muzeum. Według muzealników wyniki prac prowadzonych w poprzednich trzech sezonach pokazały, że bitwa toczyła się na większym niż wcześniej zakładano i rozproszonym obszarze. Potwierdziły też lokalizację dawnego obozu krzyżackiego, który znajdował się w miejscu, w którym potem na polecenie mistrza Henryka von Plauena wzniesiono kaplicę pobitewną, konsekrowaną w 1413 roku.
Uczestnicy corocznych poszukiwań pod Grunwaldem mają nadzieję, że kiedyś uda się wyjaśnić również inne tajemnice jednej z największych bitew średniowiecznej Europy. Liczą choćby na odkrycie śladu zbiorowych grobów poległych rycerzy, co byłoby naukową sensacją na skalę światową.
W bitwie zginęło od 8 do 10 tysięcy ludzi walczących po obu stronach. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy pobitewnej. Podczas prac archeologicznych w latach 60. i 80. ubiegłego wieku natrafiono tam na kości zaledwie około 200 osób. W większości były to prawdopodobnie tzw. wtórne pochówki, bo szczątki zostały przeniesione z innych miejsc.
https://olsztyn.onet.pl/archeolodzy-wznawiaja-badania-pola-bitwy-pod-grunwaldem/bpfqn38
You might also like
Ostróda: Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23 – latka
Trwa wyjaśnianie okoliczności śmierci 23-latka z Ostródy, który został ugodzony nożem. Jak wstępnie ustalili pracujący na miejscu zdarzenia funkcjonariusze, sprawca miał zostać zaatakowany przez 23-latka i jego kolegów w pobliżu
46 – latek zginął porwany przez nurt rzeki Kumieli
46-letni mężczyzna wszedł do rzeki Kumieli i został porwany przez silny nurt. Ratownikom pogotowia, mimo akcji reanimacyjnej, nie udało się uratować życia mężczyzny. Zauważył to przechodzień, który wezwał służby ratunkowe.
Służby mundurowe szykują się na inscenizację bitwy pod Grunwaldem
Co roku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem jest wydarzeniem, które przyjeżdżają obejrzeć tysiące osób. Tradycyjnie policjanci współpracujący z organizatorem imprezy wdrażają rozwiązania dotyczące organizacji ruchu pieszych i samochodów, które powodują sprawne