We wsi Ignalin na Warmii odbędzie się uroczysty pogrzeb nieznanego żołnierza armii napoleońskiej

We wsi Ignalin na Warmii odbędzie się uroczysty pogrzeb nieznanego żołnierza armii napoleońskiej

We wsi Ignalin na Warmii odbędzie się dzisiaj uroczysty pogrzeb nieznanego żołnierza armii napoleońskiej, poległego w 1807 roku w walce z Rosjanami i Prusakami. Szczątki francuskiego dragona odnaleźli na dawnym polu bitwy miejscowi miłośnicy historii.

Uroczysty pochówek poległego przed ponad 200 laty żołnierza 14. pułku dragonów odbędzie się na wiejskim cmentarzu w Ignalinie pod Lidzbarkiem Warmińskim. O jego upamiętnienie zadbali członkowie Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kolekcjonerskiego, zajmującego się poszukiwaniem militariów i innych pamiątek regionalnej historii. W pogrzebie uczestniczyć będzie grupa rekonstruktorów w mundurach armii napoleońskiej. Zaproszono też attache wojskowego Ambasady Francji.
Na szczątki nieznanego francuskiego dragona natrafiono podczas badań archeologicznych fragmentu dawnego pola bitwy pod Heilsbergiem. Jest to pierwszy odnaleziony po 1945 roku żołnierz napoleoński, jeden z ponad 4,4 tys. poległych w bitwie lidzbarskiej w 1807 roku.
Ciało poległego dragona pozostało na polu bitwy lub zostało zaraz po niej pogrzebane w prowizoryczny sposób. Archeolodzy odnaleźli jego szczątki pod niewielką warstwą ziemi. Leżał twarzą w dół, zwrócony w kierunku pobliskiego szańca. Nie miał przy sobie broni. Przy kompletnym szkielecie odkryto natomiast pozostałości ciemnozielonej tkaniny munduru, skóry z butów i kasku, ładownice, okucia z pasa i inne części żołnierskiego wyposażenia. Cynowe guziki z munduru z liczbą 14 pozwoliły ustalić jednostkę, w której służył.
Według archeologów prawdopodobną przyczyną śmierci francuskiego żołnierza była rana cięta głowy, zadana szablą lub pałaszem. Nieznane są jednak okoliczności, w jakich zginął. Jego formacja nie uczestniczyła bezpośrednio w głównej bitwie. Dragoni pełnili jedynie funkcje pomocnicze i osłonowe, prowadzili drobne potyczki z kozakami w okolicach wsi Redy.
Bitwa pod Heilsbergiem z 10 czerwca 1807 roku była jedną z największych bitew epoki napoleońskiej na obecnych ziemiach Polski i drugą w kolejności, w której siłami Wielkiej Armii dowodził osobiście Bonaparte. Francuzi atakowali reduty i szańce bronione przez sprzymierzone wojska rosyjskie i pruskie. Bitwa pozostała nierozstrzygnięta, obie strony poniosły ciężkie straty. Przyczyniła się jednak do zwycięstwa cesarza pod Frydlandem, które zmusiło cara Aleksandra I do podpisania traktatu pokojowego w Tylży.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/olsztyn/milosnicy-historii-upamietnia-poleglego-na-warmii-napoleonskiego-dragona/t74ys

Previous 30 - letni mieszkaniec Piecek zatrzymany za posiadanie pornografii dziecięcej
Next Na olsztyńskich Dajtkach doszło do wypadku lotniczego

You might also like

Wiadomości Region

5 hektarowy las w Brąswaldzie pozostanie własnością Skrabu Państwa

Las odzyskany przez autochtona mieszkającego na stałe w Niemczech pozostanie jednak własnością Skarbu Państwa. Lasy Państwowe utrzymały nieruchomość poprzez zasiedzenie – postanowił Sąd Rejonowy w Olsztynie. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Wiadomości Region

Budżet państwa dofinansuje siedem inwestycji drogowych w regionie

Minister rozwoju i finansów, po uzyskaniu pozytywnej opinii resortu infrastruktury i budownictwa, zapewnił dofinansowanie z budżetu państwa realizacji siedmiu samorządowych inwestycji drogowych w województwie warmińsko-mazurskim. Przekazanie tych środków samorządowi jest

Wiadomości Region

Elbląg: Zatrzymano 16 – latka podejrzanego o molestowanie dziewczynek

Policja w Elblągu zatrzymała 16-latka podejrzanego o molestowanie dziewczynek w wieku 10 lat. Wydarzenia miały miejsce w listopadzie. Elbląscy policjanci poszukiwali od kilku dni młodego mężczyzny, który był podejrzewany o